Они наводе да је циљ челника НАТО да Москва потроши много новца на војску због растуће претње споља, и тако запостави економију, што би довело до револта грађана.
Лето пуно провокација
Амерички стручњак за безбедност Данијел Макдамс каже да је Алијанса нагомилала војску у близини руских граница више него икад раније.
- Осим што је вишеструко повећао број војника у источној Европи, НАТО је пре три дана започео војне вежбе у Пољској. То су највеће војне вежбе Северноатлантског војног савеза у историји, назване Анаконда-16. У њима учествује чак 31.000 војника са хиљадама борбених возила. Такође, у вежбама учествује и Немачка, чији су војници први пут ушли у Пољску од краја Другог светског рата. На тај начин НАТО покушава да испровоцира Русију - објашњава Макадамс.
Он, међутим, додаје да је Анаконда-16 само почетак.
- Овог лета НАТО је планирао серију војних вежби у близини руске границе. То значи да следи лето пуно провокација - упозорава амерички стручњак.
С њим се слаже и његов колега Џон Вајт. Према његовим речима, циљ тих вежби јесте да изазову Владимира Путина.
- Западни лидери мисле да провокацијама могу да ослабе руски режим. Желе да изазову нови Хладни рат и трку у наоружању. Мисле да ће након нагомилавања НАТО трупа у близини руских граница Путин издвојити милијарде на оружје и војску уместо на економију своје земље, која је под западним санкцијама - наводи Вајт.
Поред тога, НАТО покушава да исцрпи Русију и на другим пољима, на пример у Сирији. - Америка све време наоружава Ал Нусра фронт, сиријски огранак Ал Каиде, у нади да ће тако ослабити руску војску која се бори уз трупе председника Башара ел Асада. Вашингтон жели да рат у Сирији потраје што дуже како би Русија исцрпла своје снаге и потрошила што више новца - наводи Вајт и додаје да истовремено Запад напада руске савезнике свуда у свету, исцрпљујући Москву и на дипломатском плану.
Погрешна стратегија
Како аналитичари истичу, циљ је изоловати Русију, појачати притисак на њу и њен режим учинити параноидним како би земља експлодирала изнутра. - Запад, међутим, има потпуно погрешну стратегију. Њихова опседнутост Путином обиће им се о главу. Западни челници слабо познаје прилике у Русији. Они не разумеју да је у питању народ који не попушта под притисцима. Сваки напад на њиховог председника сматрају нападом на себе. Томе у прилог говоре анкете, према којима је Путинова популарност вртоглаво порасла након што су САД и ЕУ увеле Русији санкције. Што више притисака споља, режим у Русији ће бити све јачи - закључује Вајт.Извор: Танјуг