Пољску на маневрима представља 12.000 војника, а од осталих учесника највише их је дошло из САД, чак 14.000. Учесници користе око три хиљаде јединица војне технике међу којима су тенкови, оклопни транспортери, као и 105 авиона и хеликоптера, а такође и 12 бродова.
Циљ маневара је провера спремност учесника да брзо реагују у случају опасности од „хибридног ратовања“. Увежбаваће се и интеграција командовања јединицама, координација у отварању ватре, али и медицинска евакуација, одстрањење последица употребе оружја за масовно уништење… Акценат је на пребацивању јединица и војне технике с великих растојања.
Маневри „Анаконда“ се у Пољској у последњој деценији одржавају сваке друге године. Од 2012, пољским војницима су се придружили Американци и Канађани.
Паралелно са „Анакондом“, у Пољској се одржава више вежби, међу којима су и морски маневри на Балтику, који су почели 3. јуна. Под командом НАТО, ти маневри се одржавају у близини данске, шведске и пољске обале.
Такође се одржава и вежба „Удар сабље“, на којој се увежбава пребацивања војне технике и војника преко Немачке и Пољске у балтичке земље, а на југу ће се то исто вежбати у Бугарској и Румунији. Најделикатнији део транспорта војне технике и људи је пребацивање десантних јединица САД у савезничке земље у Европи. Тај део маневара назива се „Брзи одговор“.
Није случајно то што се велики маневри одржавају пред Самит НАТО који почетком јула треба да буде одржан у Варшави. Првог дана Самита разговараће се о односима НАТО и Русије.
Иако су Немци ових дана саопштили да се Русија нашла на списку 10 највећих опасности у свету, управо су они били против учешћа украјинске армије у маневрима. Пољаци су баш то желели. У Комитету за одбрану руског парламента кажу да Русија ни за кога не представља опасност, па ни за Немце. Амерички генерали кажу да нема опасности од великих сукоба с Русијом, али задатак маневара је да „одврате Русе“ од насртања на суседне земље.
Московски војни коментатори пишу да ови маневри показују агресивност НАТО, али да те вежбе не изазивају никакав страх код Руса, који сада имају моћну и одлично организовану армију, способну да заштити своје границе од било ког агресора. Војни коментатор Сергеј Јармакон оцењује да су маневри „Анаконда 2016“ доказ да се НАТО враћа на позиције из времена Хладног рата.
Руски посматрачи ће проверити рејон где се налазе јединице пољске армије, а такође ће се упознати с детаљима вежбе „Анаконда-2016“ – изјавио је начелник Центра за смањење атомске опасности Сергеј Ришков. Посматрачи из Русије ће у Пољској бити до 9. јуна и пажљиво ће пратити да учесници вежбе не одступају од најављених планова. Инспектори из Русије су дошли на основу Бечке конвенције о јачању поверења и безбедности из 2011. Они ће пратити активности на 18.000 квадратних километара. Извор: Вечерње Новости