То се наводи у документу „Глобална стратегија Европске уније“, где се објашњава и да би циљ оружаних снага Уније био „одвраћање, реаговање и заштита“.
- Европљани морају да преузму већу одговорност за своју безбедност. Морамо бити способни да одвратимо спољашње претње, одговоримо на њих и заштитимо се. Док НАТО постоји да заштити своје чланице, од којих је већина у ЕУ, Европљани морају бити боље опремљени, обучени и организовани да допринесу заједничким циљевима, као и да делују самостално ако и када то буде било потребно - наводи се у документу који је потписала Федерика Могерини, комесарка ЕУ за спољну политику и безбедност.
Овај документ је представљен лидерима земаља чланица на састанку Европског савета 28. јуна.
- Наша унија је у опасности. Пројекат који је довео до сада невиђени мир, просперитет и демократију је угрожен. Крхка међународна заједница позива на самоуверенију и одговорнију ЕУ. Унији је потребан одговарајући ниво амбиције и стратешке независности како би осигурала мир унутар својих граница. Кредибилнија европска одбрана је основни предуслов за здраво партнерство са САД. Инвестирање у сигурност и одбрану је ургентно питање - наводи се у документу.
Формирање армије ЕУ не може да прође без промене устава и измене више међународних споразума. Да формирање оружаних снага није само пуко слово на папиру, сведочи и изјава Елмара Брока, шефа Комитета Европског парламента за спољне послове од 26. јуна.
- ЕУ је неопходан заједнички војни штаб који ће отворити пут ка уједињењу армија земаља чланица, што ће ојачати утицај Уније у свету - каже он.
Жан-Клод Јункер, председник ЕК, позвао је још 2015. на стварање уједињене армије Европе. Извор: Курир