Најновије

ЏЕПОВИ СРПСКИХ ПОЛИТИЧАРА: Ево ко нема ни уштеђевину, а ко је "пун ко брод"!

Да га новинари нису питали за девизну уштеђевину, лидер радикала Војислав Шешељ вероватно би дошао под удар закона – због скривања имовине или непријављивања у законском року.

Динар (Фото: Јутјуб)

Овако, очигледно због интересовања медија за његову имовинску карту, која је поднета 1. јула, а прекјуче објављена у регистру Агенције за борбу против корупције, схватио је, ваљда, да треба да пријави и шта има на рачунима, па је то учинио јуче, допуњујући своју прву пријаву, у којој је од имовине имао само 56 одсто акција у предузећу „Велика Србија” д. о. о., у вредности од око 76.800 динара. Уз то, пријаву је допунио и податком да прима пензију у износу од 43.000 динара.
Урадио је то у законском року, који истиче 12. јула за пријаве у штампаној форми, док је 4. јула истекао рок за слање електронским путем. Ови рокови односе се на пријављивање имовине и прихода народних посланика из новог сазива, који је конституисан 3. јуна.
Подаци о износима на рачунима су, иначе, тајни. Агенција за борбу против корупције на својој интернет презентацији објављује само да ли функционери имају или немају депозите и штедне улоге у банкама и другим финансијским организацијама у земљи и иностранству. Ипак, Шешељ је сам листу „Блиц” потврдио да има уштеђевину од 70.000 долара у банци у Њујорку и још 117.000 аустралијских долара у Аустралији. Та средства, која је, како каже, поштено зарадио 1989. године, блокирана су кад је подигнута оптужница против њега у Хашком трибуналу и још су у том статусу.
Троје лидера нових странака у парламенту, ДСС-а, Двери и „Доста је било” (ДЈБ) немају уштеђевину. Лидер ДЈБ Саша Радуловић нема баш ништа на своје име, а као народни посланик примаће 70.000 динара. Санда Рашковић-Ивић, „повратник” у Народну скупштину Србије, пријавила је да ће, из јавних извора, примати 30.000 динара као посланик, а од 2011. зарађује и 79.000 динара месечно као струковни професор Високе медицинске школе „Милутин Миланковић”. Власник је половине стана од 89 квадрата и два аутомобила – „хјундаи аксент” из 2004. и „дачија дустер” овогодишње производње. Њен коалициони партнер Бошко Обрадовић, први пут народни посланик, пријавио је посланичку плату од 102.000 и одборничку дневницу (у Чачку) од 4.000 динара, као и стан од 62 квадрата и „опел астру” из 1995.
Од страначких лидера који су у посланичким клупама, у регистру је имовинска карта Горана Чабрадија (Зелена странка), који је пријавио посланичку плату од 90.000 динара и штедни улог. Он је у истој посланичкој групи с Ненадом Чанком, лидером ЛСВ-а, који нема рачун у банци, али има посланичку плату од око 105.000 динара и месечно примање од око 48.000 динара као председник Надзорног одбора ЈП „Војводинашуме”. Чанак је власник две куће, од 144 и 145 квадрата, и два аутомобила („шкода суперб” из 2015. и „џип ранглер” из 2007.).
Још један страначки лидер из Војводине – Бојан Пајтић, нема штедни улог и нема аутомобил, а из наследства има стан и викендицу од по 44 квадрата. Председник ДС-а неће примати посланичку плату, него се определио за зараду за професорски рад. На Правном факултету у Новом Саду плата му је 142.000 динара, а прима и 167.000 за научноистраживачку делатност на новосадском универзитету. У односу на имовински извештај из јануара ове године, „изгубио” је штедни улог и наследио поменуту викендицу.
Знатно су дужи спискови имовине Драгана Марковића Палме (ЈС), Чедомира Јовановића (ЛДП) и Зорана Живковића (Нова странка). Марковић не узима плату ни из републичког ни из градског буџета Јагодине и нема аутомобил ни рачун у банци, али има куће, станове, пољопривредно имање, па и салу за рекреацију од 110 квадрата. Јовановић ће примати посланичку плату од 105.000 динара, нема рачун, али има мотоцикл из 2012. и „тојоту пријус” из 2009, као и две куће, стан и њиве. Власник је „Агрохуба” д. о. о., чије су акције номиналне вредности 2.000 динара и у односу на претходну пријаву из јануара више нема предузеће СХСФ д. о. о.
Зоран Живковић ће такође примати 105.000 као народни посланик, има три куће, гараже и стан, два аутомобила, уштеђевину и власник је 50 одсто акција у „Путинг” д. о. о. и 10 одсто у „Емпреса” д. о. о.
Од нових народних посланика чије су имовинске карте до јуче унете у регистар, Душан Павловић и Александар Стевановић из ДЈБ имају штедни улог, као и Ђорђе Вукадиновић из посланичке групе ДСС-а. Вукадиновић ће примати посланичку плату од 95.000 динара, има половину стана од 62 квадрата, кућу и земљиште, а Стевановић има трећину стана од 56 квадрата и примаће плату у републичкој скупштини од 98.600 динара и паушал по седници у СО Стари град од близу 4.000 динара. Душан Павловић се определио за професорску плату на Факултету политичких наука од 110.000 динара, приход као истраживач на београдском универзитету од 35.000 и као народни посланик добијаће још 30.000 динара. Овај потпредседник ДЈБ од имовине је пријавио два стана и власништво над делом куће од 65 квадрата, као и „рено” произведен 2008.
Оперска дива Јадранка Јовановић и професор Зоран Драгишић из посланичке групе СНС-а, као и Јосип Броз из ПГ СПС-а, немају штедне улоге. Они имају аутомобиле. Јовановићева „пежо 407” купе из 2007, Броз „сузуки свифт” из 1990, а Драгишић „ауди А4” из 2002. и „фолксваген пасат” из 2007. Њих двојица немају непокретну имовину, а Јадранка Јовановић има петоипособан стан, гарсоњеру и гаражу.
Као првак опере у Народном позоришту, Јовановићева прима 68.700 динара, а као посланик примаће још око 27.000 динара. Толико ће као посланик примати и Зоран Драгишић, који на Факултету безбедности има плату од 207.000 динара, док Јосип Броз није пријавио никакав износ на име посланичке зараде, а пензија му је 28.900 динара.
Извор: Политика

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА