"Учешћем на самиту у Варшави, коjи спада у ред наjважниjих догађаjа на међународноj политичко-безбедносноj сцени у 2016. години, Србиjа jе потврдила да у међународним оквирима заузима позициjу стабилног и одговорног партнера. Сам позив за учешће jе знак да наша држава има капацитет да допринесе изградњи мира и безбедности и на глобалном, али пре свега на регионалном нивоу", рекао jе он у интервjуу за Спутњик.
Ђорђевић jе истакао "задовољство што смо jош jедном промовисали ставове наше државне политике и jасне политике неутралности".
Oн jе додао да jе НATO незаобилазан фактор евроатлантске безбедности из више разлога, као и да мисли да jе то jасно свим актерима на међународноj сцени.
"Tоком нашег учешћа на самиту, уверили смо се да jе за савезнике Балкан регион од стратешког значаjа и да ће то остати и у наредном периоду. За Србиjу jе НATO врло важан партнер jер jе сарадња са мисиjом Kфора jедан од наших приоритетних задатака. Сматрамо да jе Kфор наjодговорниjи чинилац за одржавање безбедности за све становнике KиM што наjдиректниjе доприноси безбедности Западног Балкана, казао jе министар.
Ђорђевић jе рекао да ће се сарадња Србиjе и НATO-а превасходно одвиjати под окриљем програма „Партнерство за мир“.
Ђорђевић jе додао да смо у наредном периоду ориjентисани на припрему за учешће у некоj од борбених група EУ, те су инициjативе попут Платформе за достизање интероперабилности увек добродошле.
На питање да прокоментарише то што су многи склони да кажу да смо потписивањем споразума о сарадњи са НATO-ом већ jедном ногом ушли у НATO, он одговара:
" Било jе доста спекулациjа у jавности у вези са ратификациjом Споразума Владе Републике Србиjе и НATO Oрганизациjе за подршку по питању сарадње у области логистике. Желим jош jедном да нагласим да су оквири сарадње између Републике Србиjе и НATO-а дефинисани 2007. године када смо у Презентационом документу изнели своjа опредељење и циљеве учешћа у Партнерству за мир", рекао jе он, додавши да се ни данас ниjе изашло из тих оквира.
На питање да ли може Србиjа да остане воjно неутрална ако jе окружена чланицама НATOи има ли притисака да Србиjа уђе у Aлиjансу или jе, како се често може чути, условљавана да не може у EУ ако не уђе у НATO, министар каже да ниjе таjна да Aлиjанса тражи начин да продуби политички диjалог са Србиjом, при чему се указуjе да интензивниjи диjалог ни на коjи начин не противречи воjноj неутралности Србиjе, нити преjудицира било какве понуде за чланство наше државе у НATO-у.
"Пред Србиjу до сада нису постављани било какви услови у виду чланства у НATO-у на путу ка EУ. Са НATO ћемо и даље градити наjбоље могуће партнерске односе, на основама добровољности и самоопредељења, при чему ће искључиво Србиjа да проjектуjе динамику сарадње са НATO, у складу са своjим интересима, а што jе у потпуности прихваћено од стране званичника Aлиjансе, каже Ђорђевић.
Извор: Танјуг