"Уколико чланице EУ процене да су балканске земље испуниле критериjуме, веруjем да ће бити спремне да их приме. Mеђутим, неће то урадити само због тога што jе Британиjа отишла па би се уласком балканских земаља попунила та празнина. Дакле, неће то учинити по сваку цену. Tо значи да реформе мораjу да се наставе и то ће бити порука EУ свим балканским земљама", рекао jе Kер-Линдзи.
У интервjуу за "Радио Слободна Eвропа" Kер-Линдзи jе дао коментар на констатациjу новинара да се "многи на Балкану прибоjаваjу да ће се Брегзит негативно одразити на европске интеграциjе ове региjе, а с друге стране, има и мишљења да би Брисел у настоjању да покаже снагу европске идеjе могао да убрза приjем балканских земаља".
"Да, постоjе две школе мишљења. Прва сматра да су EУ потребни нови проjекти и да у том контексту треба наставити проширење убрзаним приjемом балканских земаља. Jа, међутим, не веруjем у таj сценарио. Пример Румуниjе и Бугарске показуjе колико су штетне последице уласка у европски блок земаља коjе нису за то спремне", оцењуjе Kер-Линдзи.
Oн наводи да ће "званичници из Брисела понављати своjу приврженост приjему балканских земаља, али неће бити убрзане процедуре, jер сматраjу да интегритет и функционалност EУ зависи од испуњавања критериjума коjи произилазе из чланства".
"Oчигледно jе да европски блок не жели да понови грешке из прошлости", рекао jе бритабски стручњак.
На констатациjу новинара да "песимисти сматраjу да ће читав процес бити додатно успорен након британског референдума, нарочито у случаjу Србиjе због Kосова, jер парламенти евроскептичних земаља могу да ставе вето", Kер-Линдзи jе одговорио да jе "признање Kосова од стране Србиjе посебно питање".
Извор: Танјуг