Најновије

ПЕТ НАЈМОЋНИЈИХ: Ове армије господаре светом до 2030. године!

Амерички лист "Нешенел интерест" направио је анализу у којој се процењује да ће 2030. године међу првих пет најмоћнијих армија бити руска, америчка, кинеска, индијска и француска.

Топ пет најмоћнијих армија до 2030. године (Фото: Јутјуб)

У формирању листе коришћени су апсекти попут тога колико су војсци доступни национални ресурси, колику подршку политичке власти ужива и има ли могућност спровођења тестова наоружања у реалним условима.
Русија
Након Хладног рата, руска Војска је прошла тежак период трансформације, међутим успела је да обезбеди доступност ресурса. У условима економског раста војска је добила изузетно висок прилив инвестиција, а реформе елитних јединица допринеле су спровођењу две изузетно важне операције -у Чеченији и Јужној Осетији.
У будућности се копнена војска може суочити са проблемима везаним за напредак технологије, али главна предност и даље остаје иста - број војника и психолошка снага.
САД
Припадници америчке Војске, Други батаљон, Осми коњички пук, Прва бригада, Прва коњичка дивизија и припадници Војске Литваније током војне вежбе "Гвоздени мач 2014" у Пабради у Литванији.
Америчка Војска ће успети да одржи статус најмоћнијих копнених снага. Висока борбена готовост ће се обезбеђивати због развијеног система иновативности. 
Поред тога, америчка Војска је и даље "у форми“, јер се бори против терориста у Ираку и Авганистану већ 15 година, што је уједно и најдужи период вођења константних борбених дејстава још од индијских ратова.
Истовремено, константне тензије са собом вуку и пуно претњи, јер би америчка Војска могла да се измори због константног ратовања.
Кина
Као и САД, копнена Војска Кине чини основ, заједно са морнарицом. Након што је Кина постала једна од најбогатијих земаља са најдинамичнијим економским растом, војска је почела рапидно да напредује.
Главна предност је и даље њена бројност, док је највећа мана кинеске Војске недостатак искуства, с обзиром на то да је последњи пут ратовала у кинеско-вијетнамском рату 1979. године.
Индија
Индија, за разлику од Кине, има доста искуства у вођењу ратова, имајући у виду ситуацију у Кашмиру. 
Недостаци индијске армије су углавном везани за технолошки аспект, међутим Индија покушава да то надомести куповином наоружања од Русије, САД, Европе и Израела, иако је у перспективи неопходно спровођење далеко више иновативних пројеката.
Француска
"Нешенел интерест“ сматра да ће Француска до 2030. године имати најјачу војску у Европи, као и да ће задобити контролу над целокупним војним апаратом Старог континента. 
Упоредо са јаким копненим снагама, главна предност је та што француска војска има снажну подршку у политичкој елити, па самим тим обезбеђује високе инвестиције. Извор: rs.sputniknews.com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА