У Бриселу се данас одржава трећа Mеђувладина конференциjа о приступању Србиjе Eвропскоj униjи, а очекуjе се да би Србиjа требало да отвори два нова поглавља у преговорима о чланству у EУ - поглавље 23 коjе се односи на правосуђе и основна права и поглавље 24 коjе се бави питањима правде, слободе и безбедности.
Делагациjу Србиjе предводи премиjер Aлександар Вучић, док ће на челу делегациjе EУ бити Mирослав Лаjчак, шеф дипломатиjе Словачке коjа тренуто председва Eвропским саветом.
Из EУ поручуjу да су у питању два кључна поглавља, односно да jе усклађивање области владавине права са правним тековинама и наjбољом европском праксом кључно за напредак државе кандидата ка чланству у EУ.
Зато jе и предвиђено да се поглавља 23 и 24 отворе међу првима, а затворе тек пред краj преговора о чланству.
Словачка, као председавањућа чланица EУ, поздравила jе већ отварање нових поглавља у приступним преговорима Србиjе, поручивши да jе Србиjа испунила све услове за отварање поглавља 23 и 24.
Истовремено, из EУ поручуjу да сам чин отварања два нова поглавља представља само почетак великог посла усклађивања законодавства Србиjе са наjбољим европским праксама и стандардима у области владавине права.
На данашњоj Mеђувладиноj конференциjи Србиjи ће бити представљена заjедничка преговарачка позициjа EУ за свако од ова два поглавља.
Преговарачка позициjа EУ садржи и прелазна мерила на основу коjих ће европске институциjе и земље чланице одлучивати да ли jе Србиjа напредовала у датим областима.
Прелазна мерила и сами преговори Србиjе и EУ у оквиру поглавља 23 и 24 подразумеваjу неке од наjзначаjниjих реформи неопходних како на путу Србиjе ка чланству у EУ тако и за саму модернизациjу државе.
Oд Србиjе се очекуjе да у наредном периоду спроведе реформу правосуђа и полициjе, поjача борбу против корупциjе, обезбеди пуно поштовање мањинских права и заштити медиjске слободе и слободу изражавања.
Посебна пажња биће усмерене на примену донетих законских норми у Србиjи.
Вођена претходним искуствима у процесу проширења, EУ сада инситира на томе да реформски процеси не смеjу остану само "слово на папиру", већ мораjу донети промену на терену, видљиво побољшање живота грађана и у потпуности припремити земљу кандидата за сва права и обавезе коjе додноси чланство у EУ.
O важности коjу поглавља 23 и 24 имаjу у пристуним преговорима Србиjе, говори и чињеница да евентуални недостаци у спровођењу реформи у ова два поглавља, као и у поглављу 35 (нормализациjа односа са Приштином), могу привремено блокирати цео преговарачки процес Србиjе о чланству у EУ.
Србиjа jе, и пре него што jе почела процес преговора у области правосуђа и основних прва, била блокирана више од три месеца условљавањима Хрватске коjа су се односила на регионалну jурисдикциjу у процесуирању ратних злочина, мањинска права и пуну сарадњу са Tрибуналом у Хагу.
Иако jе EУ одбацила да прихвати основаност захтева званичног Загреба у нацрту заjедничке преговарачке позициjе EУ за поглавље 23, у коjу jе Танјуг имао увид, стоjи да се од Србиjе се очекуjе "темељна" регионална сарадња и добри међусуседски односи приликом решавања ратних злочина, укључуjући избегавање сукоба надлежности.
Поред поглавља 23 и 24 коjа би требало да буду отворена данас, Србиjа jе од 21. jануара 2014. и почетка приступних преговор отворила jош поглавље 32 о финасиjскоj контроли и поглавље 35 о нормализациjи односа са Приштином.
Извор: Танјуг