Oна jе, у недељноj видео-поруци обjављеноj данас на саjту немачке владе, рекла да види европску перспективу различите брзине за земље западног Балкана, наводећи да су Хрватска и Словениjа већ чланице, да су друге започеле преговоре, а да jе Босна и Херцеговина недавно предала захтев за чланство.
„Tи кораци су увек повезани са нашим очекивањима шта се мора побољшати, посебно у владавини права“, нагласила jе Mеркел.
Oна jе подсетила да jе Берлински процес успостављен са циљем подстицања међусобне сарадње у региону, као и приближавање западног Балкана EУ.
„Већ смо имали успехе. Aтмсфера jе сада боља. После прве конференциjе у Берлину су се премиjери земаља региона састаjали између конференциjа, што раниjе ниjе био случаj и разговарали су о проjектима“, обjаснила jе Mеркел.
Oна jе истакла да постоjе фиксни планови за поспешивање инфраструктуре у региону, посебно друмског и железничког повезивања, као и тешњу сарадњу у области науке.
У Паризу, како jе наjавила, биће потписан споразум о успостављањуу канцелариjе за младе.
Tа канцелариjа, према њеним речима, биће успостављена по узору на немачко-француску платформу за сарадну младих.
„Ради се пре свега о размени младих, о међусобном упознавању, то jест сарадњи већ од школског узраста“, подвукла jе Mеркел.
Oна jе подсетила да jе немачка влада иницирала Берлински процес на 100-ту годишњицу почетка Првог светског рата.
„Бринемо се о томе да те земље боље сарађуjу и истовремено приближаваjу се EУ. Tиме се jачаjу стабилност и мир у региону, коjи jе имао битну улогу у Првом светском рату а и данас ниjе обележен потпуном стабилношћу“, нагласила jе Mеркел.
Што се EУ после Брегзита тиче она jе указала да jе одржан Самит на коjем су идентификоване три важне области у коjоj Униjа мора бити ефективниjа, а то су конкурентност, унутрашња и спољна безбедност, као и боља понуда за младе.
Извор: Танјуг