Најновије

Пронађена лобања Буде!?

Археолози које је ангажовала кинеска влада тврде да су нашли људске остатке који припадају индијском аскети и мудрацу Сидарти Гаутами, познатијем као Буда, чије учење је темељ светске религије будизма.

Буда (Фото: Pixabay)

Остаци, за које се претпоставља да су делови тела оснивача будизма, састоје се од кости лобање која је пронађена поред остатака осталих монаха у Нанђингу у Кини, саопштио је кинески „Чајниз културал релик џурнал“.
Остаци су откривени током ископавања крипте у периоду од 2007. до 2010, испод античког храма Гранд Вао'ен.
Кинески часопис наводи да је кост лобање нађена унутар златног ковчега који се налазио у сребрном ковчегу. Сандуци су били смештени у вец́ој кутији облика ступе (кружни свод будистичког храма), грађевини која обично служи као одаја за медитацију.
Истраживачи наводе да је кутија облика ступе била стављена у металну кутију сакривену у каменом сандуку.
Они су саопштили да је натписе на сандуцима наводно старим хиљаду година изгравирао Деминг, а на њиме се детаљно описује како је Будина лобања доспела у Кину.
Представљајуц́и се као „мастер савршеног просветљења, вођа манастира Ченгтијан и носилац љубичасте одоре“ Деминг, написао је да је индијски император Ашока (286-232 пне) наредио да се након одлазак у паринирвану (смрт) остаци Будиног тела очувају.
Остаци кремираног Будиног тела подељени су на „укупно 84 хиљаде делова“, од којих је 19 послато у Кину, додаје Деминг.
Овај нови кинески извештај наводи да је у седмом веку храм Нанђинг у коме се чувао део лобање, уништен у рату, након кога је реликвија заборављена.
„Зар нико у ово немирно доба није марио за будизам?“, написано је реторичко питање.
Међутим, неких пет стотина година касније кинески цар Жензонг наредио је да се храм обнови и да се сви остаци поново сахране. Током „најсвечаније и сложене церемоније сахране“ 1011. године, реликвије су поново унете у крипту испод храма.
Истраживачи не могу да потврде да урезани натпис представља истиниту причу.
Било како било, прича је постала права сензација у Кини. Када је лобања показана у Макауу 2012, више од 140 хиљада „поколоника будизма“ дошло је да види ову реликвију, наводи агенција Синхуа.
Извор: rs.sputniknews.com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА