Најновије

ХРВАТИ У СТРАХУ: Србија има списак 300 бранитеља

Након што је Србија у понедељак отворила поглавља 23 и 24 у преговорима за приступање ЕУ, на и иначе узаврелој политичкој сцени Хрватске уочи предстојећих ванредних парламентарних избора, додатно су подигнуте тензије на линији власт у техничком мандату - бранитељи.

Илустрација (Фото: Јутјуб)

Бранитељи су најавили да ће одлазећој власти ускратити подршку, а да ће свој одговор на, како сматрају, попуштање Хрватске Србији, дати на ванредним парламентарним изборима заказаним за 11. септембра.
Незадовољни хрватски бранитељи су најавили да ће од нове хрватске власти захтевати да се Србији не дозволи затварање поменута два поглавља.
Европарламентарка Маријана Петир сматра да је Хрватска требало Србији да услови наставак европског пута одређене чланове закона о универзалној јурисдикцији који, како наводи, званичном Београду дају овлашћења "малог Хага".
Она тврди да тим законом Србија крши међународно кривично право, као и да је приликом посете хрватском бранитељу Вељку Марићу док је био у затвору у Србији из дипломатских извора сазнала да се на српском списку налази око 300 хрватских бранитеља.
"Ти подаци су предати хрватској страни у мандату владе Зорана Милановићеве, али особе које су на попису нису обавештене", тврди Петир и додаје да Милановићева влада није желела да условљавања Србију, те да је тај "храбри потез" требало да начини нова влада, која је сада у техничком мандату.
Петир је гостујући на ХРТ-у рекла да је проучавајући случај Марић обавестила Милановићеву и актуелну владу о спорном закону.
"Милановићева влада одбила је да постави Србији услове, а нова је изабрала блажу варијанту - изборити своје право кроз прелазна мерила, уместо блокирањем Србије", навела је.
Прецизирала је да се ради о педесет мерила у којима су доста начелно и флексибилно уграђени захтеви Хрватске и нису изричити.
"Српски званичници су и пре отварања спорних поглавља бахатим тоном рекли да гледају на тај закон другачије", навела је и додала да је проблем у спровођењу тог закона, који Хрватска сматра спорним, јер, сматра она, две стране тумаче исту ствар на различите начине.
Према њеним речима, Хрватска је требало захтеве Србији да постави изричито да би се хрватски бранитељи осетили сигурнијим.
Бранитељи, сматра Петир, заслужују да живе у миру, а то им Хрватска није обезбедила. Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА