Према речима пуковника Милана Поповића, помоћника команданта за операције Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране Војске Србије, тема вежбе је контрола и заштита ваздушног простора и борбено трагање и спасавање. Основни циљ вежбе је припрема за извођење борбених задатака заједничким посадама.
Око 20 припадника Ваздушно-космичких снага (ВКС) руског ваздухопловства, 30 припадника српског РВ и ПВО и око 60 људи из тимова за подршку имаће прилику да изведу заједничку војну вежбу. Мешовите српско-руске посаде летеће у четири ловачка авиона и пет хеликоптера.
Пуковник Поповић каже да је сарадња српског и руског ратног ваздухопловства и досад била на високом нивоу. Овогодишња вежба је наставак сарадње од прошле године, када је у Русији изведена вежба БАРС 2015.
„Очекујемо да БАРС постане традиционална вежба, односно да се изводи сваке године наизменично у Русији и Србији“, каже Поповић.
Према његовим речима, значај вежби огледа се у развијању сарадње између два ваздухопловства, упознавању са тактикама, техникама и процедурама које два ваздухопловства користе, размени искустава у летачкој обуци, а такође и у унапређењу оперативних способности српског РВ и ПВО за учешће у мултинационалним операцијама и операцијама у међународном окружењу.
„За РВ и ПВО најзначајније је прикупљање искустава од руске стране у извршавању задатака у ванредним ситуацијама и пружање помоћи цивилном становништву, нарочито кроз употребу нових хеликоптера Ми-17В5, набављених у Руској Федерацији“, каже Поповић.
Поред заједничких вежби, оружане снаге Србије и Русије сарађују и на друге начине. Припадници наше војске имају прилике да се усавршавају и школују на елитним руским војним школама, као што је Академија БКС „Жуков“ у Тверу или Генералштабна академија у Москви (бивша Академија „Ворошилов“).
Припадници српског ПВО имају прилике да се усавршавају на руској Академији ПВО Копнене војске у Смоленску, а пилоти хеликоптера да се обучавају на тренажерима у граду Сизрању.
„Искуства наших припадника који су школовани у Руској Федерацији веома су позитивна и планирамо да и даље упућујемо наше кадрове на разне облике обуке, школовања и усавршавања у Русију“, објашњава Поповић, који је и сам био на школовању у Русији.
Русија није једина земља са којом наше ваздухопловство има развијену сарадњу, додаје Поповић.
„Учествовали смо на многим вежбама у иностранству, од којих бисмо истакли AIR SOLUTION са румунским ваздухопловством, која се одржава сваке друге године од 2009. и планирана је и за 2017, затим бојева гађања циљева у ваздушном простору на полигону Шабла у сарадњи са бугарским ваздухопловством. У току је разматрање још неколико међународних вежби за које смо добили позиве“, каже Поповић.
Обнова српског ваздухопловства отпочела је набавком два хеликоптера из Русије. Тренутно су у току преговори о добијању кредита од Русије за модернизацију ловачке авијације и ПВО система. Процес увођења нових хеликоптера у оперативну употребу српске војске је при крају.
Преговори о пројектима опремања РВ и ПВО борбеним системима и војном опремом вођени су са руском страном током 2013. и 2014, каже Поповић.
„У току су интензивне анализе о даљим корацима у процесу набавке и модернизације наоружања и војне опреме. Оно зависи од више фактора и биће у складу са тренутним и пројектованим могућностима државе за реализацију оваквог пројекта. О коначним решењима је рано говорити јер сам процес није доведен до краја“, закључује Поповић додајући да су српско РВ и ПВО оспособљени и обучени за извршење свих додељених мисија и задатака у одговору на изазове, ризике и евентуалне претње по безбедност наше државе.
Извор: Спутник