Најновије

На Истоку ће ускоро почети главне битке за владање светом

Своју забринутост Русија је изразила током недавне рунде преговора у оквиру Савета Русија-НАТО.

Сергеј Филатов (Фото: Јутјуб)

Пише:  Сергеј Филатов Преговора који су били прекинути на иницијативу НАТО због догађаја у Украјини. Тада су се на Западу правили да игноришу Русију. Сада је јасно да се Русија више не може игнорисати, па је из Брисела дошла иницијатива да се обнови дијалог у оквиру Савета. За почетак на нивоу амбасадора.
Обратите пажњу да је одлука да се Русија позове за преговарачки сто Савета Русија-НАТО донета у тренутку када је актуелно неколико криза. Тих криза је прилично много, то значи да с њима треба нешто чинити, а то значи да је за то потребно време, а на времену се може добити позивањем Русије на нову рунду преговора, како би ту били сигурни да неће бити никаквих изненађења. Ево. Италијанске банке се практично налазе у предбанкрот-стању. Само у последњих пар недеља индекс италијанског банкарског сектора смањио се за 30 одсто. Низ стручњака сматра да колапс италијанских банака може да изазове таласа банкротстава који ће се проширити на целу ЕУ или чак на целу планету. Даље. Кинеске власти су оштро протестовале код САД због ситуације у Јужном кинеском мору и посаветовале им да „размисле о својим речима и поступцима“. То се догодило након што је Арбитражни суд у Хагу пресудио да Кина нема „законске основе да полаже право да више делова акваторије Јужног кинеског мора“, а затим је портпарол Стејт департмента Џон Кирби изјавио да САД рачунају на то да ће Кина поштовати одлуку суда у Хагу, а да ће одбијање „бити сматрано за кршење међународног права од стране Пекинга“. Саслушавши то, Пекинг је назвао суд у Хагу „марионетом“ спољних сила. Brexit је био хит јуна, задавши нову путању преформатирању западног политичког простора. Оданде су већ... почели да беже! Притом су почели да беже најпаметнији и најдалековидији - Енглези, којима се мора признати: стратешке планове умеју да праве деценијама унапред и виде ситуацију онаквом каква јесте. Зато су и схватили: садашња криза се неће завршити ничим добрим по ЕУ. А постављање Бориса Џонсона на функцију министра иностраних послова Велике Британије потресло је чак и прекаљене западне коментаторе. То указује на потпуно нову спољну политику Лондона, без дилеме... И на крају, терористички напад у Ници - то је ударац безбедном животу у Европи, са свим последицама које из тога проистичу.

Шта да се ради?

Ово проклето руско питање је данас пред Западом. И одговор на њега су почели да траже, између осталог, у прављењу преговарачке паузе у односима с Москвом - у светлу повећања контингената НATO поред наших граница. Наравно, четири батаљона НATO не представљају посебну претњу, али опасност није у тих неколико стотина војника. Опасност по нас крије се у самој чињеници приближавања инфраструктуре НATO државној граници. Јер, договорили смо се да у балтичким земљама не би требало да буде снага алијансе, али су они занемарили те договоре. „Стисак анаконде“ - то је план опкољавања наших граница од Финске и Норвешке преко Балтичких земаља, Источне Европе, Црноморског региона, Кавказа, Централне Азије и даље до Чукотке. И, он се - реализује. Ето каква је била диспозиција пре обнављања преговора у оквиру Савета Русија-НATO. И није случајно што су ради њиховог вођења из Москве стигла војна лица. Политичари су, тако су мислили на Западу, своју одлуку донели, и војни стручњаци би требало само да спроведу те одлуке.  Међутим, овај пут план НATO није прошао. Москва није ушла у преговоре раширених руку и пријатељски настројена. Да, разматрано је много тога што се догађало у последње време. И све - поред наших граница. „Анакондин чвор“ није измишљотина, већ стратегија наших „партнера“. Приметимо да су Американци на савету отворено обзнанили јачање својих снага у Источној Европи. Својеврстан фактор „притиска“. То је уједно и потпуно предвидљив покушај да се руска одбрана „растегне“ дуж наших огромних граница, како би се добиле „одрешене руке“ на Тихом океану. Да-да, управо тамо, на Истоку ће ускоро почети главне битке за владање светом. Кина већ режи на покушаје САД и Запада да командују поред њених обала - ма, где је ту Јужно Кинеско мора, а где је Хад Даље ће бити још жешће. Управо у таквим условима НATO одговара да одвлачи Русију пажњу Русије на Европу, на Кавказ, на Централну Азију. Како Москва просто не би имала довољно нага и средстава - ни војних, ни финансијских - и за одбрану западних граница, где су могуће провокације, и за реаговање на претње с југа, и за истовремено пружање помоћи Кини, ако се на њега обруши моћ венућег хегемона. Они се неће устезати: улог је хегемонија у наредних најмање сто година. Можемо ли да надмудримо супарника? Несумњиво.Нашој мултинационалној и мултиконфесионалној земљи потребни су нови Циљ и нови Смисао, који ће изнићи из дубине самог народа. Уједињена, консолидована Русија нема чега да се плаши. Тај процес је већ почео. У Русији сазрева платформа друштвеног уједињења и скока у будућност. А све ово се догађа управо у време када у западном друштву све више јачају центрифугалне тенденције. Довољно је погледати карту. И, сада је њима потребно да потврде присуство својих трупа на границама Русије, са планираним преговорима са Русијом не пре размештања трупа, него након тога. Извор: fakti.org

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА