Директор института Драган Илић каже да је тај вирус, који у 80 одсто случајева код људи изазива неспецифичне симптоме, изолован у оквиру редовног надзора Завода за биоциде и да се може очекивати да се у неком тренутку вурус појави у хуманој популацији.
Како су раније пренели медији, вирус западног Нила је у Београду изолован код комараца у два узорка - на Бановом брду и на општини Палилула.
Илић каже да, поред заштите од уједа комараца као кључне превентиве, и Завод за биоциде и службе које се баве третирањем комараца треба да интензивирају своје активности, посебно у оним деловима града где је већ изолован вирус код комараца.
Симптоми инфекције код људи, према његовим речима, неспечфични су и испољавају се као обична прехлада тако да код близу 80 одсто оних који буду инфицирани вирусом западног Нила, посебно код млађе популације, инфекција ће проћи без икакавих симптома и тегоба. Антитела на ту инфекцију могу да се констатују само ако се уради тест.
- Код 20 одсто симптоми су благи као блажа прехлада, грозница, мало повишена темепература, малаксалост. Уколико дође до главобоље или неких неуроинвазивних сиптома, упала можданица, то је онда озбиљна форма инфекције и подразумева потребу интензивног лечења и третмана - рекао је Илић.
Додао је да је третман у том случају неспецифичан јер не постоји неки специфичан лек против тог вируса.
- Лече се уствари симптоми - рекао је Илић и навео да је у случају упале можданица потребно обратити се изабраном лекару, а затим и Институту за инфективне и тропске болести где се ти пацијенти даље третирају.
Говорећи о ризицима инфекције тим вирусом код људи, Илић је рекао да су посебно угрожени старији од 65 година, гојазни и особе које имају ослабљен имунитет.
То су, додао је он, категорије становништва које су у посебно повећаном ризику за оболевања, а и последице могу бити теже код њих.
Извор: Танјуг