Коментатор магазина „Шпигл” Себастијан Фишер сагаласан је са Меркеловом да страх није добар саветник политичарима, али критикује њен мањак осећања у обраћању о нападима који су дубоко потресли нацију. Према његовом мишљењу, њен надимак „мама” никад као сада није био тако неодговарајући за канцеларку. И коментатор минхенског дневника „Зидојче цајтунг” Курт Кистер критикује начин на који она оправдава своје потезе па иронично примећује да би Меркелова вероватно и за потонуће „Титаника” или повратак Џона Ленона из мртвих рекла да је то „једна проба” или „један интересантан процес”, као што је то рекла избегличку кризу и нападе.
И док се коментатори питају зашто ни после инсистирања појединих новинара није показала ни трачак узнемирености ситуацијом, с друге стране, избеглице које се појављују као саговорници немачких медија као да представљају најјачу одбрана канцеларкине политике. Када је први у низу напада прошле недеље, у Вицбургу, извео избеглица из Авганистана за којег се сада сумња да је ипак из Пакистана, на улице овог баварског града изашле су избеглице, мирно демонстрирајући из пароле „не у наше име”. То је био њихов покушај да кажу немачкој јавности да избеглице нису терористи.
Минулих дана у немачкој штампи као својеврсни херој слављен је двадесетогодишњи Авганистанац Амир Наџиарзадех, који је као обезбеђење у минхенском тржном центру „Олимпија” успео да спаси више од 200 људи од помахниталог немачког држављанина иранског порекла Алија Давида С., који је пуцао на кога је стигао у покушају да опонаша Андреса Брејвика и очисти Немачку од Турака и Арапа.
Амир је пре три и по године побегао из Авганистана и као избеглица дошао у Немачку и његова прича преставља сушту супротност од онога како немачки десничари покушавају да представе избеглице – као опасност. У тренутку када је Али Давид С. циљао по тржном центру углавном младе људе мигрантског порекла, Амир је све људе на које је наишао, међу којима је било и деце без пратње родитеља, повео у подрум два спрата ниже и тако их спасио. Како је рекао у бројним изјавама за немачке медије, срећан је што је могао да учини добро дело у име свих Авганистанаца.
Који дан пре крваве недеље у Немачкој у одбрану Меркелове је стала и палестинска тинејџерка Рем Сахвил, која се пре тачно годину дана нашла и извештајима бројних светских медија када се расплакала пошто јој је у ТВ емисији канцеларка сталожено објаснила немачку миграциону политику те да ће неке избеглице морати да се врате одакле су дошле. Канцеларкино хладнокрвно објашњавање оправданости депортације девојчици, која говори без грешке немачки језик и очигледно се већ интегрисала у немачко друштво, изазвало је оштре реакција дела немачке јавности која је оптужила Меркелову да је „пала испит људскости на свим фронтовима”.
„Много је критикована због тога како ми се обратила. Али, то је наравно била једна емотивна и јединствена ситиуација и за њу. Једноставно желим да јој упутим захвалност од мене и моје породице, али такође и од свих избеглица којима је помогла. То није било лако за њу и Немачку и због тога госпођи Меркел много захваљујем на томе”, рекла је недавно за најтиражнији немачки таблоид „Билд” Рем Сахвил, која је заједно са породицом прошлог септембра сазнала да су ипак добили привремену дозволу боравка, док су у децембру обавештени да ће им та дозвола важити до октобра 2017.
Канцеларкин портпарол Штефен Зајберт рекао је за немачку новинску агенцију ДПА да је после већ чувеног разговора у Ростоку, ова палестинска тинејџерка још једном видела канцеларку и то када је ове године после Ускрса била позвана да буде гост у њеном кабинету, када су поново разговарале.
Прича о овој девојци прошле године чинила се као потпуна катастрофа за имиџ канцеларке, али садашња прича коју је пласирао „Билд” углавном наклоњен Меркелиним демохришћанима, као да је бесплатна предизборна промоција за канцеларку која ће се за годину дана највероватније борити за четврти канцеларски мандат. Наиме, Сахвилова је сада срећна да са медијима подели да откад је причала са Меркеловом, не само да су она и њена породица добили дозволу боравка, већ сада не мора више да користи инвалидска колица.
Упркос што избеглице глорификују Меркелову и она јавно не одустаје од политике добродошлице за избеглице, све промене закона које је њена влада протеклих девет месеци предложила Бундестагу заправо све чине да онемогуће већини новопридошлица да добију азил у Немачкој. Према речима Армина Шустера, стручњака за безбедност унутар канцеларкине странке, Немачкој је сада потребна „култура растанка” када је реч о људима који немају право на азил.
Извор: Политика