Директорка клинике "Лаза Лазаревић" је у Кажипрсту указала на чињеницу да је то како медији у Србији извештавају о несрећама "учионица како не треба радити".
"Сви ти сувишни детаљи који изазивају мучнину код просечног човека, а деградацију код породица жртава су пример како не треба радити", каже Славица Ђукић Дејановић.
Функционерка СПС и неуропсихијатар је у Кажипрсту рекла да би стручњаци требало да се укључе у рад медија.
"Психолози, криминолози и сви који би могли да процене какав ће ехо имати такво извештавање медија би требало да се укључе и да заједно са медијима одреде шта би требало пружити грађанима како би били информисани, а шта никако не би смело да се користи као нека пикантерија која би подигла тираж", каже Славица Ђукић Дејановић.
Како је рекла, начин на који се детаљи пласирају, па чак и саме чињенице везане за случај које се нађу у медијима, могу бити изузетно неповољне за личности које имају проблем са агресијом.
"Постоји идентификација са агресором, која се догађа код људи са сличним карактеристикама. Зато је важно како медији извештавају, јер то извештавање може да доведе до нових догађаја по истом шаблону. Ми морамо да будемо објективно десензибилиасни, морамо да радимо на прихватаљу реалности, ма како она страшна била, али морамо да знамо да је овакво извештавање нова траума", рекла је она.
Гошћа Кажипрста је истакла и да извештавање утиче на ширу слику, па и на начин на који друштво третира породично насиље.
"Увек имамо неупоредиво више разумевања за починиоца него за жртву. Страшно је и то што културолошки и даље постоји 'шта је тражила то је добила', а страшно је што моја бранша не доживљава као обавезу да радимо на превенцији насиља", навела је Славица Ђукић Дејановић.
Како је навела, проблем не може да реши само једна струка и један ресор, већ је потребно учешће свих друштвених чинилаца.
"Превенција и идентификација таквих људи је задатак број један за средину - неопходно је боље повезивање полиције, социјалних служби, породице, духовника, окружења", рекла је она.
Такође, рекла је и да "оружје носе и имају они који су спремни да га једном употребе", а навела је да и сигнал за упозорење када је особа екстремно позитивна.
"Када је неко 'добар комшија', 'добар рођак', 'миран и тих', чак и у ситуацијама које подразумевају неки степен агресије, то је сигнал", наводи она.
Извор: B92.net