Дачић је за Танјуг рекао да су најважније теме Самита регионална стабилност и европска интеграција региона.
- Србија ће на том скупу још једном показати своју опредељност за мирно решавање свих отворених питања на Балкану. Зато је одлука да се не отворе поглавља 23 и 24 веома негативно одјекнула, јер Србија тражи елементарно поштовање. Ако ми урадимо све оно што се од нас тражи, не очекујемо да будемо за то кажњени - рекао је Дачић.
Оно што је Хрватска урадила, а остала је само она, пошто је Лондон, како је рекао, повукао своју резерву, нема никакве везе са приступним преговорима, већ се ради о захтевима те земље који се заснивају на билатералним односима што није пракса у европским преговорима.
- Одувек смо били спремни да отворена питања решавамо између нас, а Хвратска није јер није ни делегирала људе у комисије за решавање разних отворених питања - истакао је Дачић. Он је казао да очекује од ЕУ да то питање реши, јер је све што је било до Србије она учинила. Када реч о поглављима, то је на ЕУ. Треба да каже да ли жели однос међусобног уважавања, да знамо шта треба да радимо, а апсолутно смо против политике покретних циљева како за нас, тако и за друге земље региона, рекао је он. Састанци попут Самита у Паризу, према његовим речима, су корисни јер ће премијер и министри заступати политику из које се јасно види да Србија наставља европски пут, али и да тражи поштовање за нашу земљу. Он је оценио да је најважније да се одржава ватра која је упаљена у Берлину и да западнобалканска агенда и даље буде присутна у Брислеу, однсоно међу најважнијим чланицама ЕУ. - Важно је испоручивање резултата, да имамо конкретне резултате у пројектима. Било да је реч о саобраћајној и енергетској инфраструктури, али и када је реч о регионалној канцеларији за младе коју је иницирао премијер Александар Вучић, а идеју прихватио његов албански колега Еди Рама - објаснио је Дачић. Он је истакао да је једна од тема и миграција, а Србија ражи да ЕУ има јединствен приступ. Извор: Танјуг