Иако су предвиђања била да ће многе државе ЕУ кренути стопама Велике Британије и одржати референдуме о чланству у Унији, анкете показују другачије.
У Немачкој је порасла подршка канцеларки Ангели Меркел и њена популарност је сада највиша у последњих 10 месеци, тако да се налази близу оног нивоа на ком је била пре врхунца избегличке кризе прошлог септембра.
Анкета агенције „Инфратест Димап“ објављена у петак показује и пораст подршке њеној ЦДУ странци од 2 одсто и од 1 одсто левичарској Социјалдемократској партији. Са друге стране, десничарска АФД доживела је пад популарности за 3 одсто.
“Дебате о Брегзиту су међу немачком популацијом изазвале стварање више проевропског расположења. Од овог тренда профитира влада, док популистичке евроскептичне партије трпе”, рекао је директор агенције “Инфратест Димап” Михаел Кунерт.
У Холандији, једној од држава за коју се причало да би међу првима могла да пође корацима Британије, подршка Слободарској партији ултрадесничара Герта Вилдерса пала је на најнижи ниво још од прошле јесени.
Једна анкета је показала да би Вилдерс добио 30 од 150 места у парламенту ако би се избори одржали данас, што је за 3 мање него прошле недеље. Порасла је популарност Социјалистичке партије, која је евроскептична али се не залаже за излазак из ЕУ, а добро су прошле и проевропске партије.
Политички хаос и економска несигурност који су уследили у Британији после референдума, утицали су на промену мишљења и у Аустрији.
Непосредно након Брегзита, скоро половина испитаних Аустријанаца рекла је да је за излазак из ЕУ. Анкета коју је спровео Галлуп 5. и 6. јула показала је да би тренутно само око 30 одсто гласало за напуштање Уније.
Промена расположења је изгледа утицала и на ставове десничарског председничког кандидата Норберта Хофера. Он се претходно залагао за референдум о изласку из ЕУ ако у њу уђе Турска, а у петак је рекао да никако није за излазак из ЕУ.
“Ако Аустрија изађе из ЕУ то ће јој несумњиво причинити штету”, рекао је он.
Данци такође више подржавају ЕУ, резултати су анкете након референдума у Британији. Подршка референдуму о чланству је пала са 40 на 32 одсто.
Ни фински становници нису расположени за референдум, а такође ни Италијани, иако су код њих и даље популарне евроскептичне партије.
Око две трећине Италијана би у случају референдума гласало за останак у ЕУ, резултат је недавног истраживања.
Једино је у Француској забележен исти проценат подршке десничарима као и пре Брегзита.
Извор: Гардијан, Блиц