"Алколок" је уређај који се уграђује у аутомобил и не дозвољава возачу да стартује возило уколико је под дејством алкохола. Да би могао да покрене мотор, возач најпре мора да дуне у алкометар у оквиру овог апарата и у промилима докаже да није у припитом стању.
Овај систем провере возача, међутим, не би требало да буде уведен у сваки аутомобил, већ прописан као мера за возаче који су већ добијали казне због вожње у алкохолисаном стању или изазивали саобраћајне несреће.
Међутим, довитљиви Срби чим су чули да постоји могућност уграђивања овог апарата у четвороточкаше, почели су да размишљају и о начинима на који ће моћи да преваре ову справу и свакако покрену свој аутомобил иако су попили "по коју".
Београђанин Немања Јовановић каже да је сигуран да може да превари "алколок" уколико неко ко није пио алкохол "дува" у њега уместо возача. Алко-тест ће бити негативан и аутомобил ће моћи да се стартује без проблема.
- А шта ако ја дам другу или другарици који нису пили да дувају уместо мене? Алко-тест ће бити негативан и аутомобил ће моћи да стартује без проблема - каже Немања.
Стручњаци су се сложили да се справа може преварити.
- Да, то може да буде начин на који би се преварио "алколок" апарат. Међутим, и произвођачи који су правили уређај знају за то, па су смислили да апарат може да тражи поновни тест, и то више пута у току саме вожње - објашњава за "Блиц" Милан Вујанић, професор на Саобраћајном факултету у Београду.
Како каже, "алколок" може да се тако постави у аутомобил да само возач може да дохвати апарат, што би спречило остале људе у колима да учествују у "превари" алко-теста.
Ова нова препрека ће вероватно нашим возачима задати мало невоља док не смисле начин на који би могли да јој доскоче. Ипак, са алколоком су се већ ухватили у коштац бројни возачи широм Америке и Шведске, а неки су већ нашли начин на који могу да га преваре.
Ваздушне пумпе, балони, цеви...
Како би преварили "алколок" уређаје, неки возачи у Великој Британији су инсталирали у своје аутомобиле ваздушне пумпе, које опонашају издах возача, пише "Гардијан".
Други употребљавају балоне које повезују на писак за уста, или дувају кроз угаљ, или дугачке цеви како би "прочистили" дах од алкохола.
Међутим, директор Комитета за безбедност саобраћаја Дамир Окановић каже да ће уређај тешко моћи да се превари управо зато што у неравномерним интервалима тражи да се понови тест.
- Стари методи које су возачи покушавали да примене, као што су кока-кола, жваке, пљескавице... никада нису ни радили, па неће ни са алколоком. Сам уређај је јако тешко преварити - тврди Окановић. Извор: Блиц