Да ли су навијачке групе заправо само параван за криминалне активности њихових чланова и зашто се у Србији чини немогућим борба с тим проблемом?
Београдска предграђа - Железник и Раковица - постала су поприште оружаних сукоба у току једног поподнева. До хапшења осумњичених за нападе ти делови престонице бухвално су били под опсадним стањем. Биланс - један убијен, један рањен, а код ухапшених су пронађени пиштољи и пушка калашњиков.
Случајеви у насељима Раковица и Железник нису међусобно повезани. Ипак свим учесницима у оба ватрена окршаја заједничко је да су против њих и раније подношене пријаве за тешка кривична дела, а већина њих били су или су и сада припадници навијачких односно хулиганских група.
Иако су се оба напада догодила ван стадиона и било каквог спортског дешавања, већина медија је оценила да је у питању сукоб навијача.
"То нису навијачке групе, то су банде криминалаца који дилују дрогу... Они то раде усред бела дана, на улици, подивљали су поново... Као да је дошло до неке доминације неког агресивног крила нарко-мафије и ми поново имамо сличну ситуацију с деведесетим годинама", оцењује криминолог Душан Давидовић.
Против криминалаца, који су и чланови навијачких група, последњих година поднето је на десетине кривичних пријава за убиства, покушаје убиства, трговину дрогом, изнуду... Ако случајеви не застаре и дођу до суда, процеси трају годинама и готово нема правоснажних пресуда. А закон, иако добар, ретко је применљив, и када се крши на самим спортским трибинама и пред камерама.
"Постоји неколико степеника у спровођењу тог закона, постоје процедуре... Међутим, код нас увек на неком степенику закаже ствар, полиција се жали на тужилаштво, тужилаштво на полицију, правосуђе и на једне и на друге, а суштински је да, што би рекао премијер, нема политичке воље за обрачун са хулиганима", наводи новинар Зоран Павић.
А премијер је у мају рекао да ако о проблему хулигана буде говорио у експозеу, то значити да ће се ући у борбу с њима, у супротном - извиниће се јер држава за то нема снаге. Прошле недеље у експозеу који је достављен новинарима, овом проблему посвећене су две реченице - наводи се да ће се ефикасним радом свих институција учинити све да спортски догађаји не буду обележени насиљем, а они који га изазивају биће строго кажњени.
Извор: Н1