Jедан од чланова правног тима одбране Радована Караџића, адвокат Горан Петронијевић рекао је Танјугу да је правно гледано јасно да Слободан Милошевић не може бити ослобођен кривице у поступку у којем се не суди њему већ неком другом.
Нагласио је да је од дана објављивања пресуде Караџићу у марту ове године познато да је читав политички, полицијски и војни естаблишмент Србије избачен из заједничког злочиначког подухвата и истакао да то представља успех Караџићеве одбране.
У оптужници против Караџића је стајало да је он тај вид кривичне одговорности починио са Милошевићем, Станишићем, Перишићем, Симатовићем, па Младићем и Биљаном Плавшић, подсетио је Петронијевић.
"Управо то што је српско руководство изостављено из диспозитива пресуде, јер за то нема доказа, представља успех Караџићеве одбране. Караџић се није бранио по принципу 'нисам ја мајке ми него је неко други', већ смо у тој фази нападали 'базу злочина', односно преиспитали смо све што пише у оптужници", објашњава Петронијевић.
Према његовим речима, српски званичници су избачени из диспозитива пресуде, а не из образложења на хиљаду триста и некој страни.
"У диспозитиву пресуде нема српских званичника и самим тим се може сматрати да Србија нема одговорности на онај начин како је то написано у оптужници за сва догађања на територији БиХ. То је чињеница", нагласио је Петронијевић.
Петронијевић је поновио да је српско руководство изузето из осуђујуће пресуде, али да су по истој пресуди у заједнички злочиначки подухват укључени као појединци Војислав Шешељ и покојни Жељко Ражнатовић Аркан.
"Да би чудо било веће, Шешељ је недељу дана пре изрицања пресуде Караџићу био ослобођен свих оптужби, да би у Караџићевој пресуди седам дана касније он био укључен у заједнички злочиначки подухват", истиче адвокат.
Погрешном аналогијом правног тумачења чињеница, као сада са Милошевићем, могло би да се закључи да је Шешељ осуђен Караџићевом пресудом што, како је навео, апсолутно не стоји.
Петронијевић је указао да је реч о неправоснажној пресуди, те да је хашко тужилаштво најавило да ће се жалити управо на све тачке које су релаксирајуће за самог Караџића, на догађаје у БиХ, као и на оно што се тиче односа са српским руководством, истичући да га је изненадило преслободно тумачење у појединим медијима.
"Олако давати квалификације и произвољна тумачења одређених чињеница може само неко ко није правник или неко ко има лоше намере да на овом простору отвори једно питање које може да доведе до узбуркавања, деобе, а са друге стране и до озбиљне позорности на даља догађаја у жалбеном поступку – у смислу да се врши притисак на другостепено веће да се усвоје тужилачки захтеви и да од те приче – како је Милошевић ослобођен, не буде ништа", закључио је Петронијевић.
Директор Комитета правника за људска права Милан Антонијевић рекао је за Танјуг да се пресуда Караџићу не односи на случај Слободана Милошевића, тако да се не може направити никаква веза и било какав закључак о ослобађајућој пресуди.
"То су потпуно одвојене оптужнице, одвојени поступци, докази који су изведени на суђењу Милошевићу су нешто што стоји у том предмету", указао је Антонијевић.
"На овај начин се лоше и тенденциозно интерпетира Караџићева пресуда, умањује се значај свега што је речено пред Хашким трибуналом и на један више политикантски начин се враћа питање рехабилитације Милошевића у жижу јавности", сматра Антонијевић.
Милошевићу пресуда није изречена, па ће зато, како је навео, остати, само докази који су изведени у предмету и који ће бити "споменик ономе што је рађено деведесетих година".
Адвокат Тома Фила је навео да у тексту Караџићеве пресуде нигде не стоји да Милошевић није крив, те да се из ње може само закључити да је Караџић крив "сто посто".
"Оглашава се да је Караџић сам крив са осталима из Босне за све то што се десило", рекао је Фила Танјугу, подсећајући да је Милошевић иначе умро као невино лице, јер није осуђен и да док год неко није осуђен постоји презумција невиности.
Фила сматра да је, како је рекао, цела прича у томе је да се сад направи алузија да је Милошевић убијен у притовру Хашког трибунала.
"То до краја никада није искључено јер није утврђено од чега су трагови који су нађени на његовој обдукцији. Хашки трибунал је тврдио да је он сам то узимао да би поништио деловање лекова, али никада није утврђено како је могуће да се то унесе унутра, где су камере", навео је адвокат.
Према његовим речима, то доказује да је Хаг дозволио да он умре или да је убијен од некога, али у сваком случају "су све урадили да он не заврши живот у суду".
"Милошевић не би био ослобођен, јер није био оптужен само за за Босну и Херцеговину, већ и за Косово", сматра Фила и подсећа на случај Горана Хаџића.
У случају "Овчара", у пресуди Хашког трибунала се наводи да је злочине извршила војска, а онда је оптужен и Горан Хаџић за то исто.
"Рекли су да то јесте војска све направила, али је пет-шест сати то радио и Горан Хаџић", навео је Фила, закључујући да је Хашки трибунал "правни монструм кога ће се правници целог живота стидети".
Извор: Танјуг