Претхода два светска рата, војске у рату морале су у директном окршају да покажу ко је јачи, али са уколико би поново избио неки сукоб голобалних размера, рат можда не би био толико видљив, колико његове последице. Са земље и воде, ратовање се селио на терен коме немамо сви приступ.
- Научили смо да ратујемо на земљи, али постоје терени на којима до сада није вођен велики рат. Ако не умете да се борите у сајбер свету, то значи да ћете изгубити и рат на земљи и у води - тврди Питер Сингер, кооаутор књиге "Гхост Флеет" у којој се аутори баве могућношћу да једног дана САД, Русија и Кина уђу у рат и какву би улогу имало сајбер ратовање у том случају.
Како се води сајбер рат?
Пример "микро сајбер рата" Сингер види у случају Сирије, Украјине и још неколико тренутно горућих тачка на свету. То, ипак, није сајбер рат таквих размера какав би могао да се догоди. Шта би он подрзумевао?
Сингер објашњава да државе у сајбер рату могу да ураде само четири ствари: да скупљају информације, да их блокирају, краду или да их мењају. Све то се дешава и сада, али у тој мери да би могло да се сматра глобалним сајбер ратом.
- Микс ове четири ствари биће саствани део било ког рата у будућности - каже Сингер. Обавештајне агенције већ прикупљају податке из сајбер света или их чак краду.
Крађа података: Како је Кина надмудрила Америку
Најдрастичнији пример који је подигао велику буру је крађа података везаних за амерички ловац пете генерације Ф-22. Кинеске службе украле су податке пројекта који је САД држао у најстрожијој тајности да би на основу њих могли да направе свог супер ловца. И јесу. И то два модела. Ипак, најозбиљније последице на земљи могло би да има мењање података у сајбер свету. На тај начин, државе које то желе могу да изазову сајбер нападе, попут оног када је САД успео да избрише велику иранску базу података везану за нуклеарне програме. - Сајбер напади су идеалан начин да креирате фактичко стање на земљи уз минималну употребу кинетичке снаге - објашњава професор Џејмс Вирц. Припрема за војни напад
Сингер такође верује да су сајбер напади најбољи начин да се припреми тло за напад војни напад на земљи, али и да технологија током саме битке на земљи може да буде од користи и када је ометање противника у питању. Он верује да је управо то био принцип којим се Русије послужила у Украјини и на Криму. - Војске широм света се суочавају са непријатним сазнањем да морају дабуду спремне за рат који се можда никада неће догодити - каже Сингер. Извор: Блиц