Најновије

МЕДИЈИ У АУСТРИЈИ: Хрватска жели да изазове конфликт на Балкану

БЕЧ- Хрватска влада десно од центра није преживела нити пола године, али је и поред тога направила велику штету, оцењује бечки дневник "Стандард" указујући и да се Загреб са Србијом свађа око блиске и старије историје, а са Босном око пољопривреде.

Анти-српски протести (Фото: Јутјуб)

Посебно се однос са Србијом ове године у многоме погоршао, иако је већ био оптерећен, додаје лист и подвлачи да је главни разлог томе је што је Хрватска, као чланица ЕУ, бликирала таврање нових поглавља.
"Иако је Загреб указао на поједине важне тачке, на пример да је Београд годинама водио националистичку и провокативну политику када се радило о ратним злочинима за време рата у Хрватској, Босни и Херцеговини и на Косову, начин на који је Министарство иностраних послова Хрватске деловало био је конрапродуктиван", оцењује бечки лист и додаје да су се посебно Немачка и Аустрија, као и комесар за ширење Јоханес Хан успешно залагали да најмлађа чланица ЕУ ипак да пристанак.
"Ако би се политика ветоа наметнула онда у југоисточној Европи, где треба савладати бројне терете прошлости, због међусобних блокада у будућности се не би много напредовало. Међутим сада је предизборна трка и на сваким изборима у Хрватској однос према Србији игра важну улогу. Често се он злоупотребљава, на пример, када је недавно Србија, након вишемесечних одлагања, ипак могла да отвори поглавље 23", подвлачи лист.
Стандард подсећа да је Хрватска поново захтевала да се универзална јурисдикција укине у Србији када је реч о ратним злочинима.
Бечки лист указује да је тачно да се Београд у прошлости умешао у случајеве који се не тичу српских држављана, као ни српске тероторије.
Хрватска, додаје лист, инсистира да се поглавље 23 не затвори пре него што тај закон не буде промењен, чему се противи Београд који жели да хрватској мањини у сопственој држави обезбеди бољи положај.
"Конфликт ће се наставити. Међутим много би се могао побољшати када прође предизборна кампања и нова влада дође на власт у Хрватској, вероватно без садашњег шефа дипломатије Мире Ковача, који важи за подстрекивача", оцењује Стандард.
Лист подсећа да билатерални спор постоји и око даље прошлости - Други светски рат, који је веома омиљена тема, како би се у Хрватској и Србији подстакле емоције.
Стандард је указао да је овог лета поново на дневни ред доспела тема кардинала Степинца, који је деловао, како подсећа дневник за време фашистичке НДХ.
Лист такође подвлачи да Хрватска има конфликт и са Босном и Херцеговином по питању трговинских односа и пољопривреде.
Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА