Два председника потписала су и заједничку изјаву са жељом да се оснажи сарадња двеју земаља у оквиру међународних организација и како би се продубило традиционално пријатељство.
Потписани су споразуми о узајамној помоћи у кривичним стварима, о трансферу осуђених лица, као и споразум о екстрадицији. Такође, потписан је споразум о сарадњи између АП Војводина и управе Алматинског региона, као и споразум о учешћу Србије на Међународној изложби „Експо 2017“ у Астани. Николић је истакао да му је председник Нурсултан Назарбајев у разговору рекао да ће Казахстан гласати да се један контигнет аутомобила из Србије увезе без царине у земље Евроазијске уније. Према изворима блиским председнику, Назарбајев је причу о Фијату покренуо на сопствену иницијативу, рекавши Николићу да ће, ако је председнику заиста стало, и он лично подржати и учинити све како би се крагујевачка возила извезла у земље Евроазијске уније. Коначан излазак "српског" Фијата на евроазијско тржиште потврђен је у уторак, када је казахстански министар националне економије Куандик Бишимбајев обећао да ће та земља дати свој глас за то на следећем Савету Евроазијске економске уније. Министар привреде Горан Кнежевић изјавио је тим поводом да је "пала и последња баријера" за бесцарински извоз Фијата у Евроазијски регион.
Николић: Посета Назарбајева показатељ искреног пријатељства
Николић је прву посету Назарбајева Београду назвао историјском јер шаље искрену поруку пријатељства двеју држава и истовремено му захвалио на принципијелном ставу о непризнавању Косова и Метохије и противљењу уласка Косова у Унеско. Николић је током заједничког обраћања двају председника истакао да је Казахстан на тај начин показао приврженост демократским вредностима и принципима, чиме је омогућио Србији да заштити своју културну баштину на КиМ. Председник Србије је додао и да очекује да се иницијатива Косова за чланство у Унеску понови следеће године и апеловао на пријатеље Србије да јој помогну у спречавању те „антицивилизацијске и безумне намере“. Николић је подсетио председника Назарбајева да постоје повећани безбедносни ризици на Косову и Метохији, религијски екстремизам и учешће становника албанске националности у бројним терористичким акцијама у кризним подручјима широм света. Николић је рекао да је Србија опредељена за развој добрих односа са Казахстаном, посебно на економском плану, као и да му је изузетно задовољство што је данас потписано пет билатералних споразума „који ће у великој мери унапредити сарадњу и олакшати размену робе и услуга, као и живот грађана“. „Остајемо доследни у реализацији евроинтеграција као свог спољнополитичког приоритета, али дајемо пуну подршку и другим интеграционим процесима, као што је Евроазијска унија“, рекао је Николић. Председник Србије оценио је посету Назарбајева историјском, не зато што је, како је рекао, прва, већ и зато што је послата искрена порука о пријатељству две државе и њихових народа.Назарбајев одликовао Николића Орденом пријатељства
Назарбајев је одликовао је српског председника Орденом пријатељства, уз поруку да је Србија велики пријатељ и партнер те земље у Европи. Он је истакао да ће са представницима Србије размотрити све политичке проблеме региона и целог света.Председник Србије је истакао да пријатељство које постоји између наших држава и народа треба претворити у односе који доносе бољи живот за грађане.
„Србија има много пријатеља у свету, има мање и веће пријатеље, а Казахстан убрајамо у оне веће“, рекао је Николић. Извор: rs.sputniknews.com