На сајту овог магазина објављен је нацрт револуционарног Теслиног изума, неке врсте робота-убица, за које је сам научник тврдио да би "због своје неограничене разорне моћи могао да обезбеди решење свих сукоба и трајан мир у свету".
Војни стручњаци и историчари, уверени су да би овај Теслин пројекат, да је заживео, променио ток историје.
Разорна моћ
Никола Тесла је у новембру 1898. године предао патент, за који је тврдио да може да има огроман научни и комерцијални значај, али да истовремено има и неограничену моћ уништавања.
- Проналазак о којем говорим имао би вишеструку намену и значај. Могао би да служи за преношење писама, ствари, објеката и материјала, за успостављање комуникације са неистраженим подручјима, за добијање информација о тим подручјима, за хватање животиња попут китова, за многе друге научне, техничке и комерцијалне сврхе... Међутим, основна вредност овог проналаска била би његова очигледна и неограничена разорна моћ, која би, сама по себи, због страха од употребе решила све сукобе и донела трајан мир у свету - написао је Тесла у образложењу свог патента, а онда објаснио како би он функционисао:
- Овај проналазак се у потпуности разликује од свих досадашњих, јер су сви претходни подразумевали механичку везу између објекта и оног који управља објектом, било да је та веза остваривана путем жице или неког другог материјала. Мој проналазак подразумева управљање објектом помоћу таласа или импулса, који би могли да пролазе кроз земљу, воду или ваздух и који би у потпуности контролисали објекат све док је он у њиховом домету - образложио је Тесла своју идеју.
Шта би било...
Историчар Срђан Цветковић сматра да би такво моћно оружје као што је био Теслин дрон сигурно спречило Први и Други светски рат јер би се свет плашио самоуништења.
- Историја је показала да су са појавом опасних оружја изостали велики светски сукоби. Оно што је сигурно јесте да бисмо уместо правог сукоба већ од почетка 20 века имали Хладни рат између великих сила које се никада нису подносиле. Они не би кретали једни на друге, али би ратовали утицајем и економски, као и данас. Такође, Теслино оружје би сигурно направило и другачију расподелу моћи међу великим силама. Тада би то оружје могле да купе царска Русија и царска Немачка, које би можда до дан-данас остале највеће светске силе - сматра саговорник.
Дронови заживели тек век касније
Колико је Теслин проналазак био револуционаран говори и податак да су дронови као средство у ратовању почели да се користе тек век касније. У међувремену, током Првог светског рата појавио се пројекат "Кетеринг баг", који је функционисао попут дрона-бомбардера, али је конструисан сувише касно да би био употребљен у Великом рату. Међутим, по завршетку Другог светског рата, атомска бомба је преузела примат "супероружја", чија је моћ спречавала велике силе да се лако упусте у нове сукобе. Извор: Informer.rs