Пери, који је био на челу Пентагона од 1994. до 1997. године, последњих 25 посветио је проучавању проблема смањења ризика од нуклеарне катастрофе. Он сматра да стари модел сукоба између нуклеарних сила, Русије и Америке, нигде није нестао.
Као још један разлог за забринутост Пери је навео и то што САД и њихови најближи конкуренти Русија, Кина, Индија и друге земље у необичној трци у наоружању стварају све деструктивније оружје, а новине у тој области се појављују све чешће.
Бивши министар је подсетио да је Пентагон већ упозорио Конгрес да ће Министарству одбране САД у наредних 20 година бити потребне велике количине новца — око 450 милијарди долара. Планирано је да се са тим новцем, између осталог, направе нови бомбардери, подморнице и ракете. Пери са иронијом наглашава да се све то дешава на крају мандата председника Барака Обаме, који је у априлу 2009. године у свом говору у Прагу обећао да ће радити на стварању света без нуклеарног оружја.
- Ми често размишљамо о опасности од нуклеарне катастрофе која је претила током Хладног рата, али та опасност се сада враћа. То се дешава због константног погоршања односа са Русијом. Све, наравно, није тако лоше као у време Хладног рата, али тако је тренутно - рекао је Пери.
Бивши шеф Пентагона такође је истакао да је повећан број претњи у поређењу са онима из времена Хладног рата.
- Суочени смо са две нове врсте опасности, које нису постојале у Хладном рату. Једна од њих је ризик од нуклеарног тероризма, а други — регионални нуклеарни рат, на пример између Индије и Пакистана. Када додате те две компоненте у једначину, ризик од нуклеарне катастрофе постаје вец́и - закључио је он. Извор: rs.sputniknews.com