Успела је да преузме контролу нас градом Ал-Кајаеа који се сматра „кључем з капију Мосула“. И већ га је очистила од екстремста. Портпарол ирачке дипломатије, Ахмед Џамал, тим поводом је већ оценио:
„Ал-Кајара има стратешки значај. Исламска држава га је користила као свој важан логистички центар. Зато је његово заузимање било један од приоритетних задатака. Борбе за тај град су биле веома тешке јер је Исламска држава пружала жесток отпор“.
Ал-Кајара се налази 350 километара северно од Багдада и 70 јужно од Мосула. ИД није успела да тај град задржи иако његову одбрану плтила са око 250 погинулих.
Ирачка армија је истовремено преузела контролу и над оближњим војним аеродромом који ће користити за ударе из ваздуха у операцији ослобађања Мосула.
Међутим, ирачки војни успеси прате и процеси који их могу озбиљно угрозити.
Парламент у Багдаду само што је изгласао неповерење минстру одбране Халеду ал-Обејдију. Под оптужбом за махинације приликом склапања уговора о војним поруџбинама.
„За“ су гласала 142 посланика од 253.
Ништа није вредело што је ал-Обејди био тај који је испланирао заузимање и Фалуџе и Ал-Кајаре.
Зато директор ирачког Центра стратегију и безбедност Муатаз Мухи Абдел Хамид указује:
„Ал-Обједи је врхунски војни стратег. Лично је руководио низом најважнијих ратних операција. А управо је он радио на искорењивању корупције у армији. Изгледа да је због те борбе и платио цех. Пао је као жртва оних у парламенту и око њега који примају мито“.
Извор: fakti.org