Историчари наводе да је ова јединица чинила злочине над цивилима и у бившој Југославији, махом на територији Словеније и Хрватске.
"Та дивизија је 1945. године била у Словенији, где ју је дочекао крај рата. Колико ја знам, то је једино подручје Југославије у ком су деловалил. Капитулација је ову јединицу затекла у Словенији, са аустријске стране", прича историчар Бојан Димитријевић.
У тeксту који је Раша тудеј објавио пре два дана, наводи се и да су поједини припадници галицијских есесоваца брутално убијали цивиле и на територији Пољске, тадашње НДХ, али и Србије.
После II Светског рата, Велика Британија је дозволила да око 8.000 злогласних нациста дође и остане да живи у тој земљи, спасивши их тако од заслужене казне. Од тих 8.000 у Британији их се тренутно налази 25 који су и даље живи.
Двојица од њих, Мајрон Табора (90) и Остап Кукавец (92) отворено су признали да су хапсили комунисте и предавали их Немцима, а СССР их је још 1948. године ставио на листу тражених ратних злочинаца.
СС легитимације поменуте двојице и даље се могу пронаћи у архивама из Другог светског рата. Обојица су били поручници у галицијској јединици, а били су и мета Симона Визентала, чувеног ловца на нацисте. Табора је по доласку у Велику Британију почео да ради као инжењер.
"Био сам СС-овац, да, али никада нисам пуцао из пушке. Био сам две године у официрској школи. Био сам на аустријском фронту и нисам знао ништа о злочинима. Руси су ти који су правили злочине над Пољацима и Украјинцима. Шта је са Британијом? Па ваше царство је убило толике људе", срамно се бранио нациста у интервјуу за британски "Сан".
Кукавец је причао сличну причу као и његов колега из рата.
"Ја сам се борио за независност Украјине. Били смо под немачком командом. Био сам две године у официрској школи, а онда сам постао Вафен СС, носио сам лава на униформи ", рекао је Кукавец, који је радни век у Британији провео у индустрији текстила.
Иако галицијски одред есесоваца никада није проглашен кривим за ратне злочине, оптужбе на њихов рачун су бројне, а изнели су их Израел, Симон Визентал, СССР и други.
Као део тренинга о ком су причали Табора и Кукавец, припадници СС дивизија учили су методе "контролисања затвореника" у злогласном логору Дахау, у ком је погубљена 31.951 особа. Под "контролисањем" мисли се на зверско мучење.
Бивши припадник галицијског СС одреда Михаило Фостун признао је да је помогао гушење јеврејског устанка у Варшави 1943. године, када је у четврти Бјалисток извршен масакр над више од 60 хиљада мушкараца, жена и деце. И Фостум је, као велики број његових сабораца нациста, свој животни век проживео у Лондону, где је и преминуо 2004. године.
Галицијском дивизијом СС снага командовали су немачки, аустријски и украјински официри, а чинило ју је 81.999 припадника.
Извор: Блиц25 officers in Hitler's Waffen SS regiment are still drawing pensions in the UK https://t.co/F4jQPBv3Bopic.twitter.com/xC26b0hLb5
— Daily Mail U.K. (@DailyMailUK) August 2, 2016