Најновије

Желите да се обогатите? Овај српски производ у свету се продаје за 3.720 евра парче!

Би-Би-Си објавио је причу о надалеко чувеном сиру који се прави од магарећег млека у нашој Засавици, која је највећа фарма музних магарица у југоисточној Европи. Он је и најскупљи на светском тржишту сира и млека.

Илустрација (Фото: pixabay)

Српски магарећи сир налази се на јеловнику једног ресторана у Лас Вегасу, где се може наручити по 3.720 евра за парче, чија се грамажа не прецизира.
 
О коликом парчету је реч може да се само наслутити јер 50 грама магарећег сира, који се може поручити преко сајта Засавице, код нас кошта 60 евра, док у луксузнијем паковању кошта и 7.800 динара.
 
Пошто ресторанџије имају своју посебну рачуницу по којој је продајна цена неколико пута већа од куповне, а уз то се урачунава и даљина с које производ стиже на сто, није тешко закључити да су проценили да управо тих 3.720 евра кошта парче најскупљег сира на свету произведеног у Засавици.
Уосталом, код нас за литар магарећег млека треба издвојити 40 евра, а у Европи 100. На први поглед, реч је о великој своти новца, али они који знају благотворно дејство тог млека, не либе се да га купе и одреше кесу. Управник резервата „Засавица” Слободан Симић објашњава да је поступак добијања сира веома компликован, да је само магареће млеко скупо па је самим тим скуп и сир. Тврди да на целој планети постоји само једна фарма магараца која је већа од ове у Засавици, али да се она не бави производњом сира. Сир из Засавице је у центру интересовања светских произвођача сира већ неколико година, али рецептура коју има наша фарма магараца и даље је јединствена у свету. Због чувеног магарећег сира и млека, интересовање за држање магараца у Европи знатно је порасло, а прошле године је први пут заживело и у Црној Гори, где је отворена мала фарма тих животиња. Технолог производње магарећег сира у Засавици Душан Кекуш објаснио је да се цео процес обавља ручно, а да би се добио килограм магарећег сира, потребно је 25 литара свежег млека.  – Једна магарица дневно може дати само два децилитра млека па је самим тим скуп и сир. Због броја магарица на нашој фарми за годину је могуће произвести око 100 клограма магарећег сира – рекао је Кекуш. Груба рачуница показује да за две године једна магарица може дати од 35 до 40 литара млека, зависно од млечности јер нису све женке млечно исте. То млеко не мора термички да се обрађује, већ се после муже ставља у бочице од 200 до 500 грама и замрзава. Нашим потрошачима је само магареће месо велика непознаница па је самим тим и недовољно искоришћено, мада је оно по укусу слично телетини, нема масноће и изузетно је здраво. Поготово је здраво магареће млеко јер га стручњаци сматрају најсличнијем мајчином млеку. Препоручује се и за лечење многих врста болести, поготово познатог "магарећег кашља” код деце, а данас га многе светски познате козметичке куће користе за спрвљање разних крема, помада и млека за купање и продају по изузетно високим ценама. Погледајте ОВДЕ, овим занимањем нико у Србији не жели да се бави, а плата је 80.000 динара! Извор: Дневник

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА