У Агенцији за борбу против корупције објашњавају да је могуће да у току дана пристигну и преостали извештаји, јер како кажу, било је важно да се извештај пошаље поштом до одређеног рока на адресу агенције.
"Против оних који нису предали извештај у законом прописаном року, Агенција ће поднети захтев за покретање прекршајних поступака, а предвиђене законске казне су од 200.000 динара до два милиона динара за правна лица и од 50.000 динара до 150.000 динара за одговорна лица", рекла је помоћница директора Агенције Катарина Дакић.
Дакићева је, говорећи о начину финансирања изборне кампање, навела да су доминантнији извори били прилози физичких лица, док су се донације правних лица појавиле тек код неколико политичких субјеката.
"Сви подаци о приходима и трошковима изборних кампања за политичке субјекте који су поднели извештај налазе се на интернет презентацији Агенције и јавно су доступни свима", истакла је Дакићева, додајући да ће Агенција проверавати и дуговања странака из претходних и ове кампање, те да ће све то бити наведено и извештају.
Извештај ће највероватније бити објављен на јесен до када ће се проверити садржина достављених података.
"Ми смо са контролом почели оног тренутка кад су извештаји дошли у Агенцију. Најпре проверавамо њихову формалну исправност, да ли су поднети на законом прописаном обрасцу, да ли садрже све елементе који су прописани, да ли су благовремено поднети и након тога крећемо у такозвану садржинску контролу", објаснила је Дакићева.
Прецизирала је да ће се током провере користити подаци које су посматрачи Агенције прикупили током мониторинга, затим подаци од банака.
Што се тиче локалних избора још увек има општина у којима рокови нису истекли.
До сада је Агенција примила више од 700 извештаја са локала. "Још примамо документацију од општинских изборних комисија где можемо да видимо ко је све био у обавези да поднесе извештај", рекла је Дакићева.
Додала је да нису сви поднели извештај ни када је реч о трошковима кампање на покрајинском нивоу.
"Наравно и ту ћемо искористити своје надлежности и покренути захтев за покретање прекршајних поступака за све оне који нису испунили своју законску обавезу", закључила је Дакићева.
Политички субјекти који су учествовали на парламентарним изборима имали су рок до 5. јуна да Агенцији поднесу извештаје о трошковима изборне кампање, док су учесници на покрајинским изборима били дужни да то ураде до 3. јуна.
Извор: Танјуг