Распоред се после ове рунде изјашњавања у дипломатским круговима оцењује као пресудан, јер је важно с које позиције кандидати улазе у кључно лобирање, када се у Њујорку окупе светски лидери, на дебати у Генералној скупштини УН.
Јеремић је, објашњава Старчевић, на трећем месту, које је задржао, добио девет позитивних гласова, један више него када је био на другом месту, добио је четири негативна, што је исти резултат, и два неодређена гласа, што је за један мање него у претходном кругу гласања. Према томе, каже Старчевић, тим резултатом можемо бити у потпуности задовољни, јер се потврђује да Вук Јеремић остаје у самом врху кандидатуре за генералног секретара Уједињених нација. Старчевић наводи да се Јеремић чврсто држи тог врха и да тренутни резултат веома охрабрује, али упозорава да има још доста до оног тренутка када ће се коначно одредити ко ће бити генерални секретар УН.
Старчевић каже да ће бити одржано још једно овакво, индикативно гласање 26. септембра. Након тога ће се прећи на гласања за сам избор генералног секретара, којих може да буде више. Уколико у Савету безбедности нека од сталних чланица гласа против неког од кандидата, гласање се понавља све док се СБ УН не усагласи. Тада, објашњава Старчевић, Савет безбедности шаље предлог кандидата на потврду Генералној скупштини, која својим гласањем формално усваја одлуку о томе ко ће да буде следећи генерални секретар УН. Водећу позицију задржао је бивши португалски премијер Антонио Гутереш, који има 12 „охрабрујућих“ гласова, два „не охрабрују“ и један уздржан. На другом месту, као и у прошлом кругу, јесте шеф дипломатије Словачке Мирослав Лајчак, са десет позитивних, четири негативна и једним неутралним гласом. На четврто место избио је кандидат Македоније Срђан Керим, за кога је гласало осам чланица СБ, док га седам није подржало. Аргентинка Сузан Малкора је на петој позицији и има један позитиван глас мање од Керима. За новог генералног секретара УН пријавило се 12 кандидата, али су у међувремену од трке одустали кандидати Хрватске и Црне Горе, бивши шефови дипломатија Весна Пусић и Игор Лукшић.
Извор: rs.sputniknews.com