Они су истакли посвећеност европском јединству и уверење да предстојећи самит ЕУ у Братислави треба да постави политичке темеље за нову визију Европе, јавља АНА.
Лидери Кипра, Француске, Грчке, Италије, Малте, Португалије и Шпаније оценили су у тексту Декларације да је ЕУ потребан нови подстицај како би одговорила на заједничке изазове са којима се државе чланице суочавају, уз јачање вредности слободе, демократије и владавине права, као и толеранције и солидарности.
"Визија Европе мора да буде заснована на конкретним мерама које ће допринети безбедности европских грађана и побољшати им животе, учврстити глобалну и регионалну улогу Европе, унапредити рад европских институција и обезбедити њихову демократску одговорност", стоји у тексту.
Европски пројект се мора градити на перспективи за Медитеран као за регион мира, стабилности и просперитета, поручује се у Декларацији.
Лидери медитеранских земаља чланица ЕУ предлажу, као конкретне мере, обезбеђивање унутрашње и спољне безбедности Европе, јачање сарадње у региону Медитерана и са афричким земљама, подстицање привредног раста и инвестирања у Европи, јачање програма за младе и пружање одговора на изазов миграција.
Италијански премијер Матео Ренци поручио је, после самита у Атини, да је потребна "другачија Европа", преноси грчка агенција.
"Говоримо о моралу, о нашој будућности заснованој на великим идејама, а не само о бирократији и национализму", рекао је Ренци на заједничкој конференцији за новинаре са својим колегама у Атини.
Према Ренцијевим речима, Атинска декларација је веома важна, јер представља "додату вредност" опису Европе која се разликује од досадашње.
Будућа Европа треба да буде заснована на дубљим вредностима - то треба да буде "социјална Европа идеја и лепоте", закључио је италијански премијер, назвавши Европу "меком силом" којој треба дати истински идентитет. Извор: Танјуг