Најновије

ГОДИШЊИЦА РУШЕЊА КУЛА БЛИЗНАКИЊА: Да ли су зграде ипак уништене екплозивом, а не авионима!

ЊУЈОРК-Изговарањем имена 2.977 жртава на месту срушених Кула близнакиња Светског трговинског центра, данас ће у Њујорку Американци 15. пут одати пошту настрадалима у првом нападу терориста на САД. Деценију и по после удара четири авиона на Њујорк и Вашингтон 11. септембра 2001. године, ова годишњица истовремено открива да је тог дана отворено ново поглавље чије су се размере тада тешко могле наслутити.

Напад на близнакиње (Фото: Јутјуб)

Вашингтон је недуго после напада прогласио рат против тероризма и оформио коалицију против исламистичке организације Ал каиде. Али ни масовно бомбардовање Авганистана, ни свргавање режима у Ираку, па чак ни смрт некад најтраженијег, сад већ убијеног, терористе Осаме бин Ладена, нису осујетили џихадисте. Напротив, изродила се још крволочнија Исламска држава. Терор не само што није заустављен, већ је постао глобална свакодневица, учестало односећи животе на свим континентима.
Одговор САД на нападе на Њујорк и Вашингтон претворио се у рат који траје већ 15 година, и даље добија на замаху. Употребљене су хиљаде бомби и пројектила у Авганистану, Ираку, Либији, Пакистану, Сомалији, Сирији, Јемену. Добитник Нобелове награде за мир, амерички председник Барак Обама покренуо је чак више ратова него његов претходник Џорџ Буш, шеф Беле куће у време када су терористи напали САД. Само у последње две године, према подацима Пентагона, САД су извеле 11.339 напада на Ирак и Сирију, што је америчке пореске обвезнике коштало 8,4 милијарди долара.
Због пола милиона долара материјалне штете од напада на САД покренут је рат који се данас мери милијардама долара. Цивилне жртве на ратиштима, али и америчке војнике погинуле у сукобима, одавно су бројем вишеструко премашили настрадале у нападима терориста на Америку. Блиски исток се, паралелно са тим, претворио у низ разорених, међусобним сукобима захваћених, држава и низове уништених градова.
Њих главом без обзира напуштају људи, жељни спаса. Но, дочекују их све виши зидови и ограде земаља које не желе придошлице, страхујући да с њима стиже и терор. Парадоксално, у завичајима избеглица, од Јемена, преко Сирије, па до севера Африке, шире се све суровији џихадисти који теже стварању "калифата".
Са сваком објавом "разбијања" терориста на њихово место ускачу нови, који пристижу не само са Блиског истока, већ и, поново парадоксално, са тла Европе.
Обама тврди да је циљ био застрашивање Американаца
Председник САД Барак Обама је поводом годишњице погибије скоро 3.000 људи у терористичким нападима у Њујорку и Вашингтону 11. септембра 2001. изјавио да вредности и отпорност одређују и одржавају Американце. Уочи 15. годишњице напада, Обама је истакао храброст преживелих и оних који су им помогли после напада, и истакао рад многих који чувају безбедност САД. Обама је рекао да је циљ терориста био да застраше Американце и да им промене начин живота, али, рекао је, "Американци се никада неће предати страху".
Куле је срушио подметнут експлозив
Ни деценију и по после рушења Светског трговинског центра у Њујорку не престају да се доводе у питање околности напада 11. септембра 2001. године. Овакве "теорије завере" наилазе увек на критику у САД. Ипак, ове године четири физичара угледног научног часописа Европског удружења физичара - Стив Џонс, Роберт Корол, Ентони Замботи и Тед Волтер - на основу техничке анализе колапса солитера извели су доказе да је на њихов пад утицало "контролисано рушење", а не удар авиона и пожар. Амерички национални институт за стандарде и технологију је после дуге истраге закључио да су Куле близнакиње после удара авиона и пожара ослабиле тако да њихова конструкија то није могла да издржи и срушила се.
Научници, међутим, тврде да је СТЦ једини познати пример потпуног колапса солитера од пожара у свету. Они тврде да је једини начин који може да доведе до таквог колапса зграде поступак познат као контролисано рушење, који се користи за намерно уништење грађевина експлозивом. Научници тврде и да се, после 15 година истраживања, све више архитеката, инжењера и научника приклања овој "дијагнози" рушења СТЦ, тим пре што су куле биле дизајниране да издрже удар авиона.
Они кажу да температура од ватре која траје довољно дуго може да поремети челични рам солитера. Међутим, они истичу да већина таквих грађевина има системе за заштиту од пожара који спречавају загревање греда на критично високе температуре и тако онемогућавају колапс целе зграде. Сам пожар, закључују они, никада нигде у свету није срушио цео солитер.
Извор: Вечерње Новости

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА