Најновије

ШПАНАЦ ЈЕ ДОШАО НА КОСОВО И ОДЛУЧИО ДА ОСТАНЕ: Прочитајте шта је рекао о нашем народу

Шпанац је одлучио да годину дана живи са Србима на Косову, након чега је у Шпанији објављена његова књига о угрожености нашег народа!

Роберто Авиља (Фото: Фејсбук)

Шпанац Роберто Авиља одлучио је да проведе годину дана са Србима на Косову и Метохији како би сагледао општу политичку ситуацију и живот Срба под албанском влашћу. На крају свог пројекта написао је књигу „Косово: Велика игра“ у којој шпанском народу објашњава стање у којем се налазе Срби на Косову, кривце у склопу међународне заједнице и оне који су одговорни у Србији, као и проблеме које су изазвали Албанци.
1.Како сте постали укључени у проблем Косова?
Постао сам заинтересован за ситуацију на Косову 2008. године, кроз вести које су долазиле у Шпанију о једностраном проглашењу независности.Годинама касније, када сам завршио студије права, добровољно сам дошао као волонтер организације "Солидарност за Косово Шпанија", јер смо сматрали да је присуство људи на терену од суштинског значаја за ефикасно обављање наше функције. 2014. године, стигао сам са караваном који је спроводио другу мисију организације "Солидарност за Косово Шпанија", и остао сам у Србији. Од тада, спровели смо још две хуманитарне мисије и континуирано радимо у области.
2. Који су ваши разлози због којих желите да помогнете Србима на Косову?
Срби са Косова су нападани, протеривани из својих домова, убијани и демонизовани под окриљем влада наших земаља. Европско цивилно друштво, као одговорно за своје лидере, има нерешен дуг према Србима, и тај дуг, иако је веома скуп, морамо отплаћивати мало по мало. То је основни мотив мог рада на Косову. Морамо бити реални, ситуација је компликована и не може се променити преко ноћи, јер постоје многи спољни интереси у овој области, тако да наш циљ мора бити оријентисан у два правца: Са једне стране помоћи Србима који живе на Косову, учинити им живот лакшим како не би били присиљени да напусте своју земљу  и,са друге стране, подизати свест у нашим земљама о ономе што се заиста догодило, о правим интересима који су изазвали рат на Косову а касније и окупацију од стране спољних агената, као и о тренутној ситуацији.

3. Живели сте на Косову неко време, који су вам утисци?
Да, заправо ја сам живео скоро годину дана на северу Косова и обишао остали део територије. Одлучио сам да живим скоро годину дана у Лепосавићу како би се упознао са ситуацијом. Тих месеци сам путовао и мењао места на Косову и био сам у прилици да се лично упознам са ситуацијом и да схватим да је сложенија него што сам у почетку мислио. Прво морамо разликовати положај Срба који живе у енклавама и оних који живе у општинама на северу у којима Срби чине већину. Првима су могућности ограничене, окружени су Албанцима и потпуно незаштићени од стране власти. Људи тамо живе веома тешко, доживљавају континуиране нападе и пљачке. Поред насиља, још један велики проблем је то што у тим областима за њих нема будућности само зато што су Срби, тако да су млади суочени са тешком одлуком коју треба да донесу када заврше основну школу, да остану у својој енклави и баве се пољопривредом или напусте своју земљу и наставе школовање на северу Косова или у централној Србији. Ситуација Срба на северу Косова није драматична али је забрињавајућа, њихово логично непризнавање институција у Приштини и одсуство ефикасних институција које би замениле оне легитимне  резултирало је у неким општинама неефикасним само-управљањем, што их претвара у неку врсту "дивљег запада" без контроле. У том погледу мислим да би требало да буду самокритични, да се поново повежу са својим коренима утемељеним на традицији јер се ова ситуација неукорењености користи од стране организација као што су "Отворено друштво" и УСАИД које би да привуку младе и користе их за своје глобалистичке циљеве.
4. Шта је најважније у књизи коју сте написали о Косову?
У Шпанији су сви чули за Косово, али реално већина људи не познаје дубину сукоба, заправо, често га своде на једноставну конфронтацију измедју Срба и Албанаца. Окончање овог уверења и откривање читаоцу међународних интереса који стоје иза распада Југославије и Србије, мислим да је један од главних доприноса књиге "Kosovo: la gran partida" (у преводу „Косово: Велика игра“). У сваком случају, то је књига која пружа свеобухватан преглед мрачне историје Косова, подробно говори о интересима Џорџа Сороша када је реч о Трепчи, о раду организација као што су "Отворено друштво" и УСАИД, такође и о другим релевантним догадјајима из садашњости као што је присуство Исламске државе, не заборављајући шта представља за Србију покрет "Отпор" чији чланови данас раде из Београда и помажу да се свргну легитимне владе широм света. На крају, оно што је најважније је да књига пружа читаоцу још једну тачку гледишта о сукобу која се разликује од оне коју западни масовни медији нуде дуги низ година.
5. Имате ли неку поруку за наше читаоце?
 За Србе са Косова порука охрабрења, да истрају на својој земљи јер постоји много људи из целе Европе који су уз њих, да ми не заборављамо и да ћемо,као што сам рекао раније, платити дуг који имамо према њима. Осталим Србима, да не забораве своју браћу са југа, да не постану равнодушни, јер је то циљ непријатеља Србије како би изводили своје монструозне пројекте на Косову. И ми, из организације "Солидарност за Косово Шпанија", ћемо радити на томе да сви Шпанци упознају ситуацију на Косову и Метохији. Хвала вам пуно на интересовању за моју књигу књигу "Косово: ла гран партида"и наш рад на Косову.
Извор: Правда

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА