Према његовим речима, посебно су опасне поједине невладине организације, које представљају параван за опасне секте. Мијаљевић каже да секте користе свакодневне дечје активности како би их заврбовале и индоктринирале.
- Секте нашу децу врбују на разне начине - углавном под окриљем организација које бесплатно држе часове енглеског језика, а онда им тамо дају књиге са њиховим верским учењем. То је, рецимо, радила мормонска организација, коју је овде пропагирао и бивши амерички амбасадор Мајкл Полт. Секташке заједнице често организују различите дечје кампове, хуманитарни и волонтерски рад, омладинске радионице... Такође, неке од секти користе невладине организације као маске за своје присуство у јавности - истиче Мијаљевић.
Најмлађа секташка жртва у Србији, открива саговорник, имала је само 14 година.
- Реч је о дечаку из једног места у Срему који је био припадник сатанистичке секте "Црна ружа." Био је добар ђак, весео и омиљен у друштву, бавио се спортом. А онда се за само неколико месеци све променило... Постао је повучен, престао је да комуницира са пријатељима и породицом. Једно јутро родитељи су га затекли мртвог, извршио је самоубиство - прича Мијаљевић.
Сличних примера има прегршт, а Мијаљевић издваја онај када је дечак умро у београдском Ургентном центру јер његов отац, иначе следбеник Јеховиних сведока, није дозволио да му син прими трансфузију која би му спасила живот.
- Дечко је пао у кому. У његовој здравственој књижици писало је да је Јеховин сведок и да неће да прими трансфузију јер тако пропагира његова вера. Лекари су питали оца шта да раде, а он је мирно рекао: "Не желим да му дате трансфузију, ако преживи, добро је, ако не, то је божја воља!" И дечак је умро - открива Мијаљевић.
Координаторка Центра за превенцију девијантног понашања код младих Биљана Кикић Грујић упозорава да секте све чешће врбују тинејџере и преко интернета!
- На удару су тинејџери од 14 до 18 година, али и млађа деца! У овом периоду они покушавају да пронађу себе, тада су незадовољни својим изгледом, заљубљују се, а наилазе на неразумевање родитеља. У потрази за одговорима, најчешће беже на интернет и тако постају лаке мете, којима секташи могу да манипулишу - објашњава саговорница.
Према њеним речима, тражећи одговоре на питања у вези са појмовима "срећа", "бог", "загробни живот", најмлађи врло често, и не знајући, долазе до бројних секташких сајтова.
- Ту им се нуде садржаји за решавање породичних и љубавних проблема. И тако они доспевају у собе за четовање где се "отварају" и падају под утицај секти које се крију иза свега тога - додаје она.
Слађан Мијаљевић каже да и међу политичарима у Србији има оних којима су блиска секташка учења.
И међу политичарима има секташа
- Знам многе политичаре који врло блиско сарађују са различитим секташким организацијама. Тешко је одредити да ли се ту ради о припадности секти или о интересу. Али очигледно је да су западне амбасаде уз помоћ неких наших политичара успеле да изгурају да неке псеудохришћанске секте буду признате као верске заједнице - упозорава Мијаљевић. Извор: Informer.rs