НАТО се спрема да најкасније до пролећa распореди „застрашујућу борбену силу“ од 4.000 војника у регион Балтика, недалеко од границе са Русијом. Њихов задатак биће сузбијање „руске агресије“ у региону. Фактички, Алијанса тиме повећава војни притисак на Москву и провоцира Русију да одговори.
Руски војни експерти наглашавају да су ширење хистерије о „руској агресији“ и стварање панике због наводне „руске претње“ — апсолутно неосновани. Москва не планира да ратује са НАТО-ом, не планира да осваја Пољску, нити балтичке земље. Стога је распоређивање батаљона НАТО-а у балтичким земљама и Пољској само додатно трошење средстава западних пореских обвезника и ништа више од тога.
Уосталом, и руски председник Владимир Путин је још лани говорио о томе да Русија не претендује ни на какве додатне територије и да нема намеру да улази у конфликт ни са ким, али да је у случају претње њеној безбедности спремна да пружи отпор. „Спољна политика Русије је мирољубива без сваког преувеличавања. Ако погледате на политичку карту света, није тешко видети шта представља Русија и биће јасно да нам нису потребне туђе територије, нити туђа природна богатства — ми свега имамо довољно и није потребно да ратујемо и да се сукобљавамо са неким“ рекао је Путин.
Експерти наводе да са војне тачке гледишта распоређивање неколико батаљона не може никога да уплаши, али оцењују да је са политичког становишта то изузетно непријатељски корак према Русији.
Ипак, упозоравају они, неколико батаљона може да испровоцира конфликт, а врло лако и број батаљона може да буде повећан. Хипотетички посматрано, рат између Русије и НАТО-а неминовно би довео до ракетно-нуклеарних напада између страна у сукобу, а сви батаљони Алијансе би били уништени. Рат би почео уз коришћење искључиво конвенционалног наоружања, али веома брзо би прерастао у нуклеарни, сматрају војни експерти. Ипак, они се надају да до тога неће доћи и истичу да претња НАТО-у и Европској Унији не долази од Русије, већ да Запад и Москва имају заједничког непријатеља — међународни тероризам. То значи да су јачање источне границе НАТО-а и тражење непријатеља на истоку европског континента апсолутно неосновани.
Русија није ни агресор, ни претња човечанству, како то западни званичници често желе да прикажу.
Подсећања ради, договор о распоређивању трупа НАТО-а у регион Балтика потврђен је на састанку војних лидера земаља чланица НАТО-а, који је током викенда одржан у Сплиту. Раније је на јулском самиту НАТО-а у Варшави усвојена одлука о стварању новог многонационалног батаљона, који ће бити размештен у Пољској и балтичким земљама. Председник Војног комитета НАТО-а чешки генерал Петр Павел најавио је да ће четири батаљона бити послата у регион Балтика и Пољску у различитим периодима, закључно са мајем 2017. године. Батаљони треба да послуже као средство одвраћања и ако је потребно као офанзивна сила. „Та четири батаљона нису намењена искључиво за учешће у вежбама. Сила коју шаљемо је застрашујућа и ту је чак и уколико дође до потребе за борбом. Играмо по другачијим правилима“, рекао је Павел.
Извор: rs.sputniknews.com