Ако приметите да се боја језика променила, немојте то да игноришете. Иако ви изгледате сасвим добро и здраво, то не мора ништа да значи. Овај орган се састоји од групе мишића који нам омогућавају да осетимо укус хране и пића, да гутамо и разговарамо.
Промена боје може да значи да вам недостају витамини, али и о другим проблемима који захтевају хитну медицинску помоћ.
Црн језик
Квржице на површини језика, папиле, понекад могу да поприме црну боју због накупљених бактерија и гљивица. Такође, површина језика се може променити и због неке хране, пића, дувана… Узрок томе је често лоша хигијена усне шупљине. Ово стање језика је безопасно, али је ружан призор.
И неки антибиотици и други лекови, као и средства за испирање уста могу бити одговорни за црн језик. Може да буде реч о дехидрацији организма или испијању превелике количине кафе. Посаветујте се с лекаром ако то потраје више од десет дана.
Жут језик
Као и са црним језиком, и жути је резултат нагомиланих бактерија. Осим тога, папиле се могу упалити ако су уста превише сува, односно ако телу недостаје воде, ако се дише кроз уста (уместо кроз нос), ако је телесна температура повишена, превише дуванског дима пређе преко језика. Решење је педантна хигијена усне шупљине и стално конзумирање воде.
Бео језик
Узрока је више. Може се радити о дехидрацији, али и оралној инфекцији. То је болест слузнице усне шупљине неком гљивицом из рода Цандида која најчешће напада људе слабијег имунитета. Исто се може појавити код пацијената који пију јаке антибиотике.
Бели језик може настати и код леукоплакије – стања у којем долази до стварања белих мрља у усној шупљини. Ради се о лезијама које понекад могу да представљају почетак карцинома, наглашавају стручњаци.
Осим промене боје, на језику могу да се појаве и квржице и бол.
Ово су главни разлози:
– Дијабетес и анемија, узрокује упалу језика
– Пушење може да иритира језик и узрокује бол
– Неке жене осећају пецкање на језику у постменопаузи
– Стрес може да узрокује настанак чирева на језику
– Орални карцином је чешћи код пушача и алкохоличара. Обратите се лекару ако кврга или бол траје дуже од две недеље
– Пукотине или мале посекотине на површини језика могу узроковати гљивичне инфекције.
Извор: Курир