У извештају немачког министарства изражава се забринутост због мањкавости у владавини права и раширене корупције, а као негативни примери истичу се Савамала и смене у РТВ-у.
"Програм реформи који је премијер Вучић амбициозно почео пре две године запао је у тешкоће", преноси ДВ делове поверељиве анализе и додаје да се као проблем тумачи то што су "делимично поништена смањења пензија и плата у јавном сектору", као и што слабо напредује најављена "приватизација или ликвидација губиташких јавних фирми".
"У складу с тим се Вучићева реторика у изборној кампањи (за разлику од пре две године) не концентрише на реформе и приближавање ЕУ, већ се у први план пре свега враћају националистичке и етноцентричне идеје. У Српској напредној странци, иначе, пре свега председник државе Томислав Николић задовољава религиозно-конзервативни, националистички и део бирача наклоњен Русији", стоји у краткој анализи.
Наводи се да је немачко Министарство спољних послова забринуто због мањкаве владавине права и широко распрострањене корупције. И на тим пољима су, пише, застале најављене реформе упркос отварању поглавља 23 и 24 у преговорима са ЕУ.
"Проблематику посебно осветљава до сада неразјашњени случај Савамале" где, како се наводи, "полиција није реаговала на позиве грађана", па су уследили масовни протести на улицама Београда, али истрага није одмакла.
У извештају се додаје да се "демократска опозиција жали на покушаје застрашивања од стране власти као и на пристрасно извештавање медија који зависе од маркетиншких прихода и државних фирми".
"Недуго након изборне победе СНС у Војводини, отпуштен је програмски шеф тамошњег јавног сервиса РТВ и замењено је више уредника. РТВ је пре тога важио за једну од ретких телевизија које избалансирано извештавају", закључује се у анализи до које је дошао ДВ.
ДВ додаје да овакви интерни извештаји Министарства спољних послова служе за припрему посланицима и државним службеницима, рецимо пред данашњу седницу Спољнополитичког одбора Бундестага на којој ће главна тема бити Западни Балкан.
Таква кратка анализа показује да се у Берлину критички гледа на развој у Србији, иако у јавним наступима водећих политичара за власт у Београду постоје само похвале. Извор: Дојче веле