Разговарали смо са белоруским званичницима о набавци и оружја и оруђа, али реч је пре свега о заштити нашег неба и потенцијалној набавци под најповољнијим условима авиона ловаца и противавионског оружја, рекао је премијер Александар Вучић.
Премијер Вучић је у Минску рекао да је са белоруским званичницима разговарао о стварању заједничких компанија. "Усмерени смо у неколико кључних праваца: увећање наше трговинске размене, и увоза и извоза, али смо заинтересовани и за стварање заједничких компанија", рекао је Вучић за РТС. Истиче да ће се радити и у наменској индустрији. "Није реч само о војнотехничкој сарадњи. Разговарали смо о набавци и оружја и оруђа за Војску Србије, али реч је пре свега о заштити нашег неба и потенцијалној набавци, под најповољнијим условима, ловаца и противавионског оружја и оруђа", навео је премијер.
Каже да су разговарали и о системима које је до јуче било немогуће да имамо. "Разговарали смо и о фабрикама које ће заједнички производити оружје или муницију за трећа тржишта", рекао је Вучић, који данас и сутра борави у званичној посети Белорусији. Недавно, премијер Србије је боравио у Индији где је са руским званичницима постигнут начелни договор о заједничкој производњи оружја за индијско тржоште. Више о овој најављеној руској инвестицији вредној више милијарди евра прочитајте
ОВДЕ.
Председник Владе Републике Србије Александар Вучић започео је дводневну посету Белорусији сусретом са председником Владе Републике Белорусије Андрејом Кобјаковим, са којим је разговарао о билатералним односима и јачању економске сарадње. Премијер Вучић је рекао да две земље имају потенцијала за повећање робне размене, која би по плану до 2019. године требало да износи 500 милиона долара, и нагласио да је Србија у свим областима отворена за сарадњу са Белорусијом, нарочито у области грађевинарства, здравства, аутомобилске и наменске индустрије. Он је изјавио да треба радити и на привлачењу већег броја туриста из Белорусије у Србију, као и промоције белоруске туристичке понуде на српском тржишту. Председник Владе Србије је истакао важност братимљења градова и општина Србије и Белорусије, нагласивши да се тиме успостављају ближи односи између људи који ће откривати начине нове сарадње у будућности.
Са председником Владе у делегацији су и министар одбране Зоран Ђорђевић и министар привреде Горан Кнежевић, као и градоначелници – Смедерева Јасна Аврамовић, Ваљева Слободан Гвозденовић и Сремске Митровице Владимир Санадер, који ће данас у Минску потписати споразуме о братимљењу. Премијер Вучић је нагласио да је неопходно наставити учестале разговоре на највишем нивоу, и упутио позив белоруском колеги да посети Србију. Премијер Кобјаков је рекао да је Србија кључни економски фактор Белорусије на Балкану. Он је истакао да је Белорусија усмерена на дугорочну сарадњу са Србијом, и поздравио одлуку о потписивању Мапе пута за сарадњу двеју земаља, која ће омогућити стварање најбољих услова за економску сарадњу. Он је указао на важност оснивања заједничких предузећа у области грађевинарства, наменске и аутомобилске индустрије, и поздравио рад девет српских компанија које успешно послују у Белорусији, као и сарадњу привредних комора двеју земаља.
Изовр: РТС, Правда