"Поглавља се односе на економију, финансије, компанијско право, царинску унију... Ако у томе успе, укупан број отворених поглавља могао би да буде скоро 20", рекао је Девенпорт за "Блиц".
"Србија је определила свој пут, а главни приоритет Владе је ЕУ", рекао је он и додао да је приступање Унији заправо јако моћан алат за економске и политичке реформе, трансформацију и модернизацију друштва.
На том путу, како је подсетио, Србија је отворила шест поглавља, а једно већ и привремено затворила.
"То је позитиван успех и достигнуће српских власти, парламента и цивилног друштва. Доста је обавеза и на страни ЕУ где постоји велика подршка Србији, и то не само кроз отварање поглавља, већ и кроз програме и пројекте у разним областима", рекао је Девенпорт.
На питање да ли су Бриселски договор и његово спровођење главно мерило за отварање поглавља, Девенпорт је одговорио да је дијалог Београда и Приштине јако важан и да је ту заиста било напретка.
"Постоји подстицаји да се он настави, и то је један од фактора које ће земље чланице сасвим сигурно разматрати", рекао је Девенпорт.
Он је навео да ће се одазвати ако поново добије позив парламента да представи извештај ЕК и ако услови за дискусију постоје.
Девенпорт истиче да је важно да он и премијер Александар Вучић имају сталне консултације и професионалан однос и да могу да причају о свим аспектима односа Србије и Уније.
"Одличне односе имамо и са министрима, а премијерова подршка је увек од кључног значаја кад нешто треба радити у оквиру преговора", навео је Девенпорт.
Када је реч о односима Србије и Хрватске, он каже да билатерална питања не треба да буду део приче о проширењу.
"Хрватска је саопштила да више нема резерви на отварање поглавља 26 тако да у 2017. улазимо са битним напретком на овом пољу", казао је Девенпорт.
Извор: Танјуг