Бивши председник Авганистана Хамид Карзаи наступио је у дискусионом клубу „Валдај“ у Сочију. Тај његов говор није привукао никакву пажњу медија, а штета.
Јер, Карзаи је фактички позвао Русију да помогне његовој земљи да се ослободи америчке окупације.
Карзаи је у Сочију рекао и ово: „После совјетске инвазије, Авганистан је постао врела тачка Хладног рата... Наш отпор су настојали да искористе сједињене Државе и Пакистан. Правили су од нас екстремистичку земљу да би нашу религију искористили као оружја против СССР... На крају тог конфликта била су два губитника - Совјетски Савез и Авганистан“.
Све је ово изговорио Карзаи који је у периоду 1979-1988. био у редовима противника СССР, а под америчком окупацијом - од самог њеног почетка све до 2014. - био на челу Авганистана.
За време пленарног заседања „Валдаја“ - Карзаи је седео десно од Владимира Путина.
Рат у Авганистану је углавном рат између Пуштуна на власти и Пуштуна у покрету Талибани. Зато вероватно у Сочију и изговорио:
„Одлучно се противим новој стратегији САД за Авганистан јер је у супротности са интересима моје земље. Категорично сам против јачања улоге америчких приватних војних компанија у америчкој кампањи у Авганистану јер само разбуктавају конфликт, а ионако крше суверенитет и продужавају наш конфликт и крвопролиће.“
У наставку уопште није крио да је у Сочи дошао са амбицијом да директно апелује на Русију да помогне да се Американци убеде да су у Авганистану претрпели пораз:
„Данас сам један од главних критичара политике Сједињених Држава у Авганистану. Не зато што сам критичар Запада, јер сам убеђени демократа, већ зато што политика САД води ка огромном броју проблема и порасту екстремизма и тероризма. Против сам политике Сједињених Држава зато што се код нас појавила Исламска држава при потпуној америчкој контроли нашег ваздушног простора. Како је то било могуће 14-15 година након што се код нас појавила та суперсила са свим њеним ресурсима и новцем“.
Карзаи је у овом контексту сам одговорио на питање бог чега је дошао у Русију:
„Ево ме у Сочију зато што Русија има одређене сумње поводом деловања САД у Авганистану. Зашто Кина не види ситуацију на исти начин? И Иран има проблема а операцијама САД у Авганистану. Као грађанин Авганистана, који је у центру глобалне игре, поручујем нашим САД-савезницима: ако сте код нас крахирали - кажите нам да сте крахирали и ми ћемо то разумети. И Русија ће разумети. И Кина ће разумети. Разумеће и Иран и Пакистан и Индија. Ми видимо све симптоме краха, али ако ви то не признате - та игра се неће завршити“.
Карзаи Американцима фактички предлаже да признају да су у Авганистану претрпели пораз.
Он не говори отворено да тражи да Американци повуку своје трупе из Авганистана, али је јасно шта има у виду:
„Једини пут напред је овај: Сједињене Државе у Авганистану морају почети да се држе нових услова сарадње са нашим народом. САД у Авганистану морају опет почети да сарађују са нашим суседима и великим силама - пре свега са Кином, Русијом и Индијом - са дефинисаним кључним, схватљивим и прозрачним циљевима... Ми од нашег пријатеља, историјског савезника и суседа Русије очекујемо да активније ради са Сједињеним Државама и Западом поводом Авганистана“.
Још је прецизирао: „Ми желимо да Русија помогне да створимо механизам за решавање постојећих проблема“.
Карзаи ни једном није поменуо ШОС, али је његово обраћање било намењено управо тој организацији јер су у њој све земље које је помињао.
Грубо говорећи, Карзаи је замолио Русију да помогне Авганистанцима да се договоре између себе и реше своје проблеме. А док је тамо америчка војска - јасно је да никаквог учешћа Талибана у власти не може бити.
За Талибане су САД окупатори и оне морају отићи и бар објавити одлазак својих трупа. Да ли је Русија спремна за активнију улогу у Авганистану?
У Москви су - убрзо након америчког упада у Авганистан - почели да подозревају да је прави циљ Американаца био да направе своје упориште у центру Евроазије. Из којег могу, по потреби, вршити притисак и на Кину, и на Иран, и на Русију.
Ни Русији ни Кини нису потребне вечне америчке војне базе испред њихових врата. Пекингу је миран Авганистан потребан још и због Новог пута свиле.
Русија је ове године већ саопштила да америчке трупе треба да буду повучене из Авганистана јер се показало да нису у стању ништа да учине. Још је оценила да је америчка кампања у Авганистану доживела фијаско.
Вашингтон је већ почео да оптужује Москву да шурује са Талибанима и да им чак дотура оружје - упркос томе што је већ свима јасно да је једино решење за Авганистан - мирење Кабула и Талибана са одласком америчких трупа.
Карзаи зато и моли Путина да убрза тај процес. А да Американци, за почетак, признају свој пораз у Авганистану.
Прочитајте ОВДЕ какве су то суморне прогнозе у вези са светским сукобом који ће почети, сазнајте и где.
Извор: fakti.org/ Петар Акопов