Када је Порошенко приметио да Ердоган пада у сан, он је „случајно“ ударио шаком о сто како би пробудио турког председника.
Психолози наводе да Ердоганово уморно лице и исцрпљеност на конференцији за штампу указују на његову депресију. Постоји неколико огромних разлога због којих би се турски председник осећао депресивно и поспано.
Односи Турске са водећом земљом ЕУ- Немачком, су захладили услед недостатка комуникације између Ердогана и канцеларке Ангеле Меркел. Сад је на реду спаљивање мостова са Вашингтоном.
Прошле недеље су САД најавиле понижавајуће анкције визирања за Анкару. САД у престале да издају не-имигрантске визе турским држављанима након што су турске власти ухапсиле члана конзулата, држављанина Турске Метина Топуза.
Он је оптужен да је био укључен у прошлогодишњи војни државни удар, који је по резултатима истраге био под вођством заклетог Ердогановог непријатеља Фетуле Гулена који се крије у САД. Турска је одговорила симетрично на потез Сједињених Држава и престала да издаје ову категорију виза Американцима.
Можемо видети да је рат визама у пуном замаху између САД и Турске. Ердоган је рекао у свом карактеристичном емоционалном маниру да је одбио да препозна ауторитет амбасадора САД у Анкари, Џона Баса, јер га више није могао сматрати представником САД у Турској.
Непотребно је рећи да тако емоционална изјава главешине Турске није пронашла подршку у Белој Кући, узимајући у обзир чињеницу да током Ердоганове посете САД две вође нису уделиле никакве комплименте ка братству људи САД и Турске.
Током своје недавне посете Кијеву, Турски лидер је направио још једну грешку. Ердоган је јавно осудио руску „анексију Крима“ и рекао како Анкара никад неће признати Крим као део Русије. Никоме у Кремљу није тајна да је Турска у пролеће 2014. године објавила да не признаје Крим као руску територију.
Без обзира на то, Анкара је могла показати одређену осећајност да се не изјасни у погледу Крима на начин који вређа Русију. Након Ердоганове изјаве у Украјини, руски чланови парламента и политичари су рекли да Русија не треба да верује Ердогановим изјавама о посвећености пријатељству са Русијом.
Након што је дошао на власт у Турској 2002. године и постао врховни владар, Ердоган никада није научио правила међународне дипломатије. Његова импулсивност и емоционалност су га претворили у бунтовника у очима две водеће земље у Групи од седам. Чини се да је ово само почетак.
Руси најавили прво тестирање највеће америчке ноћне море. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Webtribune.rs