Тајани је новинарима после конференције о будућности Европе у Ватикану рекао да је позиција Европе веома јасна.
"Нико неће признати Каталонију као независну земљу. Референдум је био нелегалан... Треба да се обнови владавина права", рекао је он.
Избори ће, како је додао, омогућити Каталонција да "одлуче какву владу желе да имају".
Све би требало да се дешава у складу са шпанским уставом, навео је он, преноси АП.
Тајани је казао и да се Европа нада да дијалог може да помогне у решавању ове "тешке ситуације" додавши да "то не значи да ЕУ може да посредује зато што је то унутрашње питање Шпаније.
Бивши учесници операције у Донбасу објавили су саопштење о формирању батаљона за заштиту територијалне целовитости Шпаније.
Њихово видео-обраћање је на Фејсбуку објавио такозвани „Свеукрајински савез ветерана антитерористичке операције“.
„Сада када се претња сепаратизма надвила над Шпанијом сматрамо да је наша света дужност да помогнемо шпанској браћи“, наводи се у саопштењу.
У бази "Савеза“ је већ формиран батаљон добровољаца који су спремни "са оружјем у рукама“ да крену у заштиту јединства земље, тврде представници организације.
Бројност јединице, према њиховим речима, износиће 300 људи, пренео је Спутњик.
Одобравање политичког азила каталонском лидеру Карлесу Пуђдемону у Белгији не би било нереалистично уколико би он то затражио, изјавио је данас белгијски министар за миграције Тео Франкен.
"То није нереалистично уколико сагледате ситуацију", рекао је Франкен за белгијску телевизију ВТМ, пренео је Ројтерс.
"Они већ говоре о казни затвора", додао је он.
Франкнен, иначе члан фламанске ултранационалистичке партије Н-ВА навео је да је питање колико би било фер суђење Пуђдемону.
Односи између Белгије и Шпаније захладнели су због сличне ситуације 90-их и 2000-их када је Белгија одбила да изручи шпански пар, кога су тражили због наводних веза са баскијском милитантном групом ЕТА.
Смењени каталонски лидер Карлес Пуђдемон "јесте и остаће и даље" председник регионалне владе, изјавио је данас његов заменик Ориол Хункерас.
Он је у аутоском чланку у каталонском дневнику "Ел пунт Авуи" одбацио, како је навео, "државни удар", који је извео Мадрид, пренео је Ројтерс.
Хункерас је чланак потписао као потпредседник владе Каталоније.
Прочитајте ОВДЕ да ли је Каталонија стигла до тачке без повратка?
Извор: Танјуг