"Хојт Ји је пренео тешке поруке, не сасвим нове, само изнете мозда с појачаном интонацијом, а ја сам, за октаву више, штитио суверено право Србије и грађана Србије да буду свој на своме и да сами, суверено, одлучују о својој будућности", рекао је председник Вучић описујући на данашњој прес конференцији недавни састанак с функционером Стејт департмента.
Најављујући да ће сутра изнети све детаље тог састанка, рекао је да је свој посао радио часно и одговорно, озбиљно, штитећи интересе Србије.
Кроз различите теме је, каже, говорио о независности Србије, о независном одлучивању, сувереном праву да се народ и грађани Србије питају за будућност више много него неки други.
"Чини ми се да сам имао озбиљну аргументацију за то", рекао је Вучић на прес конференцији.
Хојт Ји је, каже, професионалац, озбиљан политичар.
Навео је да је договорено с америчком страном пре састанка да се саопштење сачини консензусом, те да су "наши амерички пријатељи вероватно помислили да ћемо покушати да сакријемо неку од тема или да их увијемо у лепе обланде, као што су то неки раније чинили".
"Изненадило их је када су добили текст, можда и бруталнији него што су очекивали...Тај текст је одражавао све са састанка, од браће Битићи, до паљења амбасаде. Ја не морам да додајем о утицају Русије, Косову и Метохији, што су највећа неслагања, о чему су они већ више пута говорили", рекао је Вучић.
Најавио је да ће сутра изнети шта су били његови одговори на сва та питања.
"Америка нам је важна као партнер...Тешко да без добрих односа са САД можемо да рачунамо на просперитет. Али, на будућност не можемо да рачунамо, а и каква бисмо земља били, да не баштинимо наш слободарски дух", истакао је.
Поштијемо америчке интересе, интересе ЕУ, Русије, али имамо интерес Србије и штитимо их, истакао је српски председник.
Приметио је, каже, по питању седења на две столице, да су они који би да учествују у сукобу о две столице подељени, па су за једну или другу столицу, 50 према 50 одсто.
"Грађани Србије су 40 одсто за једну столицу, 10 одсто за другу, а 50 посто су за независну Србију. Е, ја сам на тој трећој страни", поручио је Вучић.
"Ја сам на тој трећој страни, хоћемо да имамо независну Србију, на ЕУ путу, која неће да се одриче пријатеља када је тешко, и ако су у питању Русија, Кина, САД или било ко други", закључио је председник Вучић.
Вучић: Упознао сам Додика са разговорима са ЕУ, САД, Русијом
Председник Србије Александар Вучић упознао је данас председника Републике Српске Милорада Додика са разговорима које је Србија имала са представницима ЕУ, САД и Русије.
"Замолио сам га да учини све што може да се упозна европски пут, да се снажније и храбрије крене у реформе. Разговарали смо и о даљој подршци Србије РС, културним везама које нас спајају и које морају бити још чвршће", рекао је Вучић на заједничкој прес конференцији после састанка са Додиком.
Он је указао да постоје датуми које Србија и Српска морају заједно да обележе:
Како је навео, у 2018. и 2019. години обележавају се важни датуми за Србију, односно 100 година од победе у Првом светском рату, 2019. године и 800 година од успостављања прве спрске Архиепископије на челу са Растком Немањићем, Светим Савом.
"Много тога заједнички морамо да обележимо и повезујемо један народ у духовном и културном смислу", рекао је Вучић.
Разговарали су, каже, и о ближем инфраструктурном и економском повезивању РС и Србије и најавио да ће на предлог Додика бити одржана седница Виског савета за сарадњу са РС.
"Председник Додик је рекао да је најважнија жила куцавица за РС да се заврши аутопут до Бањалуке, преко Добоја, затим Шамца, Брчког, Бијељине, од Београда", рекао је Вучић и додао да је за Србију то лак задатак, јер остаје само део поред Кузмина, односно неких 17, 18 километара аутопута.
"Понудио сам да помогнемо и до Бијељине", рекао је Вучић и додао да је Србија заинтересована за ауто-пут који би ишао преко Вишеграда.
У тиму за декларацију Аврамовић, Марковић, Драган Станић
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је састављен тим људи који који ће у Србији и Републици Српској почети да ради на тексту Декларације о опстанку српског народа.
У тиму ће, како је рекао, из Србије бити декан Филолошког факултета у Београду проф. др Љиљана Марковић, декан Правног факултета у Београду Сима Аврамовић, професор Правног факултета Мирко Васиљевић и председник Матице српске Драган Станић.
Поред њих, у тиму ће бити још неколико лигнвиста, стручњака за славистику који ће заједно радити на тексту, додао је Вучић након разговора са председником РС Милорадом Додиком.
"Разговарали смо о Декларацији, као општем правном акту за који смо се договорили да буде важан камен у насем будућем деловању и саставили смо тим истакнутих људи који већ почиње да ради у Србији и РС", рекао еј Вучић.
Декларација ће, према ранијим најавама, обухватити право на употребу српског језика и ћириличног писма, затим право на изучавање и неговање српске културе, право изучавања српске историје и неговање српске слободарске традиције, очување националне географије, право на очување и заштиту српског културно-историјског наслеђа и право на информисање на српском језику.
Председник Српске је рекао да се први нацрт тог документа очекује до половине следећег месеца, те да ће се потом састати сви учесници на ниову радне групе за израду Декларације, да би финализирали процедуру и упутили докумнт у јавност.
Изразио је задовољство због динамике, која је, каже, одржива, али и задовољство што је Српска укључена у тај пројекат, односно писање Декларације, која ће, уверен је, допринети очувању срспког националног интереса у региону и дати одговор како то уцинити.
"Држаћемо се договорених оквира", рекао је Додик.
Вучић: Постоји само једно државно право
Председник Србије Александар Вучић поручио је данас, у вези са проглашењем независности Каталоније, да постоји само једно међународно право, које не може да се крши и гази, а да је међународна заједница показала лицемерје бранећи га у овом случају, а истовремено кршећи у случају Косова.
„Колико год смо на страни Шпаније, која је показала искрено пријатељство са Србијом, из својих разлога као што су Каталнија или Баскија, али је за разлику од других то показала, знам да је сваком Србину тешко да гледа бучно лицемерје сваког дана о поштовању територијалног интегритета“, рекао је он на конференцији за штампу после разговора са прдседником РС Милорадом Додиком.
Указао је да је суочен сваким даном са захтевима међународних представника да мора да поштује интегритет Косова, а да одговара да ми имамо Устав којим нисмо признали независност Косова, и да не може да им изађе у сусрет.
„Када им кажем да интегритет Србије пре девет година није морао да се поштује, када то изговорим, у секунди разумем зашто долазе стотине хиљада и милиони долара са циљем да се ослаби Вучић и српска влада, као и многи други који не мисле као они“, објаснио је Вучић.
Указао је да се сада гласно утркују у лицемерју заштите нечијег интегритета, они који су пре тога прегазили једну малу земљу каква је Србија и рекли да их баш брига за нас.
Рекао је да постоје две разлике између случаја Каталоније и Косова, о чему ће сутра детаљније говорити.
Каталонија је, како је објаснио, противправно, али у складу са начелом права о самоопредељењу, одржала некакав референдум, а да на Косову није ни било референдума, осим оног лажног из 1991. , као и лажног качаничког устава.
Указао је да је у Каталонији све прошло мирно, а на Косову су агресијом створили ситуацију каква је била, и да се данас морамо суочити са таквом реалношћу.
Вучић је казао да имамо другачију реалност због које смо делимично криви сами, али и патолошко лицемерје којим се страсно данас брани интегритет Шпаније, али не из Шпаније, него многих земаља света од САД до ЕУ.
„Криви смо ми јер морамо спознати какви смо идиоти били када смо послали захтев пред Међународни суд правде којим је Косово добило легитимитет за своје деловање. Имали смо тада на власти такве људе као што су Тадић и Јеремић, То нам сада представља језив камен у ципели у свим разговорима“, указао је он.
Вучић је рекао да морамо да градимо мир, спознамо да је Срба на Косову и Метохији 6 до 8 одсто, а не 80 процената, да у Србици готово нема Срба иако би топоним указао на другачију слику.
Поручио је да нема ништа од некаквих протеривања Албанца, већ да морамо да градимо мир и будућност, те економијом побеђујемо, да имамо рационални приступ свему томе.
Подвукао је да је свака територија суи генерис случај, и да постоји само једно међународно право, а да Србија својим понашањем, не износећи детаље са састанака на којима се суочавао са лицемерјем, показала зрелост и озбиљност.
„О њиховом лицемерју могао бих деценију да причам и деценију да пишем, али шта Србија има од тога. Зато сам задовољан што ћемо кренути у разговоре, да се ослободимо наших митова, као и лажи да је све на Косову наше, али и лажи да тамо нема ништа наше“, подвукао је Вучић.
Аутопутеви обострана корист
Председник Србије Александар Вучић рекао је да су односи Србије и РС посебни, да смо један народ и да нико не може да забрани Србији да воли и помаже РС.
Пренео је да је замолио Милорада Додика да учини све за бржи пут БиХ у ЕУ, јер је то важно за регион.
"Наша политика се последњих пет година није променила по питању регионалног мира и стабилности и поштовања других", рекао је Вучић.
Када су у питању инфраструктурни пројекти, каже да се заједно радују сваком километру ауто пута, као што је Прњавор-Добој.
Истакао је и да ће Србија до почетка следеће године имати више километара ауто путева него последњих 40 година.
Разговарао је, каже, са Додиком који је заинтересован за пут Београд- Бањалука, а онда Вишеград-Сарајево, што би била важна веза са Херцеговином.
"Сматрали смо да овим помажемо не само Србима, већ и Бошњацима, не само БиХ, већ и централној Србији, али не можемо оно што БиХ не жели", рекао је Вучић.
"Желео сам то, али ми не можемо оно што БиХ не жели", рекао је Вучић наводећи да су се они договорили да тај пут иде преко Тузле и да свака земља прави свој избор.
Најавио је наредних дана потписивање уговора за пут Чачак-Пожега, а до границе са БиХ и РС остаће само 60 километара.
Навео је и да је Србија спремна да учествује и у једној и у другој опцији изградња ауто-пута.
Вучић: Суфицит у октобру 8 до 9 милијарди
Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да у октобру очекује суфицит од 8 до 9 милијарди.
Такође је истакао да се наредних неколико дана очекује помоћ од по 5.000 динара за пензионере, а да би требало да буде подршка и за војнике, полицајце...
Навео је да ће Србија када заврши Коридор 10 од земаља са простора бивше Југославије имати највише километара аутопута, а пре 15 година имала је скоро два пута мање.
"То говори о ономе што смо у међувремену учинили", приметио је Вучић.
Без подршке Србије за формирање косовске војске
Председник Србије Александар Вучић истакао је данас да Србија неће подржати стварање косовске војске, а сумња да је могуће да ће Српска листа гласати за њу.
Он је, на конференцији за штампу, после разговора са председником РС Милорадом Додиком, казао да је видео да неки покушавају да нас убеде да је нормално и једино могуће да се формира косовска војска, те поручио да подршку Србије за то неће добити.
Истакао је да је Додика желео да упозна са догађањима везаних за Србију, да објасни каква је хистерија и медијска кампања, у делу јавности која је под утицајем споља, настала против Српске листе и наших интереса на КиМ.
Упитао је да ли неко зна како се зову градоначелник Лепосавића или Штрпца, наглашавајући да су то људи који су победили са огромном разликом, а никада их нико ништа није питао или интервјуисао их.
Постоји велики притисак да се ослаби Србија, подвукао је Вучић додајући да некима не пада тешко то што је Тачи пао на изборима, већ је проблем што су се Срби показали као чврст фактор, који не мозе лако да се сруши медијским манипулацијама и лажима, који се по први пут понашају онако како су се понашали Албанци у бившој Југославији, чврсто, тврдо, са јасном визијом како да сачувају себе и обезбеде будућност за своју децу.
„Управо зато је убедљив тријумф Српске листе", истакао је Вучић.
Оценио је да некима то смета, па се због тога спрдају у вези његовог телефонског позива и честитке српском народу.
„Страшан је то грех...позвао сам пријатеља, једног од најобразованијих српских политичара, и као председник искористио прилику да се телефонски обратим Србима. Не смем да позовем телефоном и кажем ''честитам на успеху'' људима који су се борили храбро, који су против себе имали део међународне заједнице и део српске заједнице подржан неким међународним факторима, као и значајан део албанске инфраструктуре и све успели да прегазе“, критиковао је Вучић.
Указао је да се разочарење победом СЛ видело на лицу Алојза Петерлеа, шефа тима посматрача ЕУ за изборе, који је, каже, "пустио неколико суза".
„Наравно да им не одговара успех Српске листе, јер он показује да добро разумеју да морају да се држе и буду јединствени на фронту са Београдом“, рекао је он.
Додао је да увек имамо успеха када смо били јединствени, а да је пример неуспеха због нејединства било једнострано проглашење независности Косова, када су се два политичара тукла за престо, један побегао у Румунију на дан проглашења, да би се додворио међуанродној заједници, а други само дошао на скуп који је организовала тадашња опозиција.
„Људи су видели да су Срби разједињени, а са косовским Србима нико није хтео ни да разговара. Њихов план је сада био да на северу у Митровици победи Оливер Ивановић, Миловић у Звечану и Јаблановић у Лепосавићу, а да онда више нема захтева за формирање ЗСО“, објаснио је он.
Према његовим речима, у том случају не би било ниједног заједничког захтева јер би опет неки правили "транге франге" са Албанцима, а Срби не би имали заједнички став.
„Ово је једна од највећих победа државе Србије са стварањем идеје јединствене Српске листе, а изборна победа је победа Српске листе“, констатвао је Вучић.
Указао је да су против њих били неки из Београда који су ишли да се виде са неким људима, о чему се није извештавало, као ни о убиству Шћепановића, које ће морати да се расветли, поручивши да то неће проћи некажњено.
Вучић је истакао да су били жестоки притисци са циљем разарања јединства и било каквог српског политичког представљања на КиМ, о чему може да напише пет књига о дешавањима од 2013. .
Рекао је да је поносан што смо чврстином, снагом, успели да победимо, да се поноси чињеницом да се укључио у кампањи последњих дана са три своја телефонска позива.
„Очигледно да сам помогао тим људима јер сам бранио своју земљу, бранио српски народ на КиМ, уместо да о томе одлучују амбасадори и управљају Албанци којима интерес да растуре српско национално јединство“, нагласио је он.
Вучић је казао да албански политичари разумеју да је највећи победник на прошлим изборима била СЛ, а не Вучић, јер не живи на КиМ.
„Наше је било да обезбедимо Србе да не буду убијани као глинени голубови“, закључио је Вучић.
Додик: Одлучност очувања мира у региону
Председник Републике Српске Милорад Додик рекао је данас да су председник Србије Александар Вучић и он потврдили одлучност да се на Балкану сачува мир.
Додик је истакао важну улогу Србије у регионалној стабилности, као и у безбедносним апсектима и да је добио уверавања вучића да србија жели доминантно мир у региону.
Упознао је, каже, Вучића са све гором ситуацијом у БиХ.
Посебно је изразио сумњу да ће подаци о попису бити исценирани, због чега је РС против њиховог објављивања, али то утиче на пут БиХ према ЕУ.
Оценио да је разговор у БиХ немогућ, јер је створена патолошка ситуација и о важним питањима монопол у одлучивања имају странци.
Навео је пре свега америчку амбасадорку, која, како каже, одобрава или не све одлуке.
То се односи и на судије, због чега је РС покренула иницијатива да ратне судије не могу да буду суде сада у бих, а један је судио насеру орићу.
У сваком покусају да направимо институције били смо спречени, указује Додик.
Он каже да два народа трпе мајоризацију Бошњака и међународне заједнице, а да је давно сахрањен дејтонски споразум.
Зато БИХ не мозе бити одржива, јер је, навео је Додик, експеримент странаца и политике Бакира Изетбеговића, владају дупли стандарди и дупла пракса.
БиХ може да функционише само на основу Дејтонског споразума, и то прихватљиво, све остало није, рекао је Додик наводећи да се РС залаже за дијалог.
Такође рекао је да је РС загледана у Србију, не жели ескалацију насиља, али РС мора да се брани од претњи Алије Изетбеговића.
Додик је рекао да очекује помоћ Србије и да неће ниста сем гаранција Дејтонског споразума.
Од високог представника очекује извештај о раду, и за Београд, јер су Србија и Хрватска гаранти Дејтона.
Ми смо извештај доставили и упозорили на декаденцију у БиХ и пропадање земље.
Он је рекао да су теме данашњег разговора биле и заједнички пројекти, од којих је на мосту Љубовија - Братунац Србија испунила све своје обавезе, док БиХ то није.
"То је велики пројекат који деценијама цека", рекао је и захвалио Србији и председнику Вучићу на помоћи и средствима.
Оценио и да је напредак Србије сваким даном све видљивији.
Србија присутнија на КиМ него у време проглашења независности
Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да је и РС подржала Српску листу на локалним изборима на Косову и Метохији зато што је политичка борба начин да се обезбеде статус и права Срба на КиМ.
"И зато што видим да је Србија данас на КиМ присутнија кроз подршку Српској листи и нашем народу из Београда, него сто је била у моменту проглашења наводне независности. Ја сам тада био овде на протестном скупу и очекивао сам да ће Србија реаговати, а није", рекао је Додик на заједничкој прес конференцији са председником Србије Александром Вучиће.
Он је поновио да ће Република Српска пратити ставове Србије, као што је то и до сада чинила.
Подсетио је да Српска није дала сагласност да БиХ призна Косово и додао да ће тај став и задржати.
"У том погледу наше политике су веома јасне. Србија мора да покаже ауторитет и пружи подршку људима који на КиМ живе како би њихова права била очувана", рекао је Додик.
Додик: Случај Каталоније-недоследност међународне заједнице
Председник РС Милорад Додук оценио је данас да је проглашење независности Каталоније занимљив случај, од којег се неки тресу, и да такође показује недоследност међународне заједнице.
Он је, на конференцији за штампу после разговора са председником Србије Александром Вучићем, казао да на ту ситуацију гледа као на нешто што су неки "надобудни закували", а да је све почело са Косовом.
„Када је закуцало код њихове куће не знају шта да раде“, додао је Додик.
Рекао је да он гледа како ће се ствари развијати и да жели да све остане мирно.
Указао је да се у случају Каталоније види недоследност, јер у једном случају може независост, у другом не може, у трећем ће поново моћи, и подвукао да што се „нас тиче неће моћи“.
„Као човек веома сам заинтересаован да тамо искључиво буде мирно. Мораће се донети битне и велике одлуке, насиље сигурно неће утихнути захтеве једне нације“, истакао је он.
Вучић о хрватској набавци Ф 16: То се неће догодити
Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да не верује у тврдње хрватских медија да ће Загреб набавити америчке авионе Ф16, и то, како наводе медији, да би "завршили недовршени посао у Бањалуци".
"Ако је неко то озбиљно мислио, рећи ћу да није довољно озбиљан или одговоран да разуме какве би последице такав покушај могао да има", рекао је Вучић новинарима на питање како коментарише писање хрватског Вечерњег листа, иначе блиског бластима у Загребу.
Нагласио је да је он разумео да су то медији писали, а не да је неко од хрватских званичника то и рекао.
Вучић је додао да је исто тако чуо и оптужбе да је четник, иако му нико никада није био четник у породици, нити партизан, већ су били "обични преклани Срби, као и много други".
"Чуо сам то од Буља и од оног трећег стручњака, али нисам чуо за овакве тврдње. Ово сам могао да прочитам у хрватској штампи. Мој одговор на то је да се то неће догодити и даље не бих да улазим у објашњења и евентуални осмех и подсмех за такве идеје", рекао је Вучић.
Одговарајући на то питање, председник РС Милорад Додик рекао је да су празне приче о набавци тих авиона.
"Боље би им било да се упуте на политички положај хрватског народа у БиХ, јер је политичка сарадња Срба и Хрвата у БиХ питање очувања идентитета два народа, а да се не баве таквим глупостима", рекао је он.
Једна од таквих је, каже, и тврдња коју је прочитао да је он "смислио" да на дневни ред на дан када је хрватска председница Колинда Грабар Китаровић ишла код Путина стави Декларацију о војној неутралности како би јој отежао дијалог са председником Русије, што, каже, није тачно.
"Имамо незавршене послове са Србијом треба да градимо путеве, школе болнице и то чинимо", рекао је Додик и поновио да је приоритетни инфраструктурни пројекат аутопут Бањалука - Београд.
Додао је и да је један незавршен посао који треба БиХ да заврши са Србијом - граница.
"Што се тиче границе, на том простору, РС и Србија су на истој страни", рекао је Додик.
Вучић: Очекујем жешћу кампању против владе и председника
Председник Србије Александар Вучић рекао је данас да очекује "још жешћу кампању против владе и председника Србије", јер је у то улаган велики новац у претходном периоду, а до сада није уродило плодом.
Упитан да прокоментарише то што ће шефиови дипломатија европских земаља први пут распављати о утицају руских медија и да ли је неко консултовао Србију у вези са том темом, Вучић је рекао да се нада да ће неко и Србију да пита за то.
"Пошто овде имате медије америчке, европске и руске, све друге и надам се да ће неко да пита Србију за мишљење, осим што ће сви преко наших леђа гледати да решавају своје проблеме", рекао је Вучић.
"Очекујем још жешћу кампању против владе и председника Србије, јер то је оно у шта се улагао велики новац у претходном периоду, а до сада није уродило плодом. Не мислим примарно од европских земаља, али су различите организације и интитути углавном подржавали медисјку политику која није имала везе са објективношћу", рекао је председник.
Он је критиковао што поједини медији неретко воле да обмањују јавност и говоре да је реч о нечему што је објективно, а није, раде за нечији новац и по нечијем пројектном задатку, са политичким циљем.
"То је све у реду, законито код нас, то је добродошло да нам суфицит буде већи, да се више троши у нашим шопинг центрима... Само немојте да варате да то радите зато што сте склони објективном информисању, за разлику од необјективног... Очекујем да нас неко нешто пита, шта ви у Србији мислите, а не да мисле да нам је потребан тутор и да они боље виде и разумеју него што Србија види и разуме", закључио је Вучић.
Прочитајте ОВДЕ зашто се Вучић нада решењу о разграничењу Србије и БиХ до краја године?
Извор: Танјуг