Како се наводи из Канцеларије високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност Федерике Могерини, Србија би требало да поштује европске стандарде.
„Очекујемо да политички лидери поштују жртве прошлих сукоба и да искрено промовишу помирење на западном Балкану, које је од суштинског значаја за стабилност, мирну будућност и просперитет. Политички лидери треба да предводе све напоре за превазилажење тешког наслеђа прошлости и да конструктивно инцирају међусобно поверење, дијалог и толеранцију“, наводи се у одговору који је приштинском порталу Газета експрес доставила портпаролка Европске комисије Маја Коцијанчић.
У одговору се додаје да Србија као земља кандидат за чланство у ЕУ не може да одступа од тих принципа док се именовање особе која је осуђена за ратне злочине у Војној академији сматра противно европским стандардима, преноси Б92.
Против именовања Лазаревића за предавача на Војној академији се изјаснио и председник Косова Хашим Тачи који је пре неколико дана изјавио да ће Лазаревић „са поносом предавати о модерним методама које је његов режим и он сам користио у прошлом веку у покушају етничког чишћења на Косову“. Србија ће моћи да балансира између ЕУ и Русије све до овог корака, када ће морати да преломи. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: rs.sputniknews.com