Србија је на ранг листи 50 земаља у свету са најбројнијом емиграцијом, заузела 31. место.
Не постоје прецизни подаци о томе колико грађана Србије тренутно живи и ради у иностранству, нити колико људи годишње потражи посао ван граница земље, а према домаћој статистици, која своје податке базира на попису, према последњем извештају из 2011. ван земље се налази 313.411 наших грађана.
Међутим подаци ОECD, рађени углавном према евиденцијама земаља које примају економске мигранте, говори да је број чак 598.200 исељеника и то само у те земље и старосне доби 15 и више година.
Према проценама недавно објављеним у Секретаријату ОЕCD, просечан годишњи број емиграната из наше земље само у државе чланице ОЕЦД, у периоду од 2005. до 2014. износио је 31.000. У 2014. емигрирало је 57.000 особа, да би 2015. тај број достигао рекордних 60.000.
Колико се миграната вратило у Србију није познато. Такав податак у овој публикацији није доступан, рекао је професор Гречић. Он указује и на скорашња истраживања која показују да су емиграционе намере младих код нас доста изражене – чак две трећине испитаника из те категорије жели да се исели из земље.
Мотивација младих за емиграцију је скоро у потпуности економска (81,9 одсто). Они желе побољшање животног стандарда, лакше запослење, боље услови за покретање сопственог посла, боље образовање и слично.
Најпривлачније земље дестинације за емиграцију су земље ЕУ (готово код четвртине испитаника), посебно Немачка и Аустрија, а од прекоокеанских САД и Канада.
Прочитајте ОВДЕ шта ЕУ каже о ангажовању осуђеног српског команданта Владимира Лазаревића као предавача на Академији?
Извор: Данас