Пуђдемон, за кога се спекулише да је затражио азил у Белгији, како наводи агенција, прошао поред неколико демонстраната који су држали шпанске заставе и натпис "Владавина права".
"Ел Паис" наводи да је у просторији у којој је Пуђдемон започео обраћање са "добро јутро" на четири језика, било присутно 150 новинара, иако је предвиђено да ту стане највише 50 људи.
Наводи се да је са Пуђдемоном у Брисел дошло седморо смењених каталонских министара.
Пол Бекерт, белгијски адвокат смењеног председника каталонске владе Карлеса Пуђдемона, који је са члановима кабинета отпуштеним по одлуци шпанске владе допутовао у понедељак у Брисел, изјавио је за Ројтерс да ће Пуђдемон данас одржати конференцију за медије и да ће "наредних недеља" заједно одлучити да ли ће Пуџдемон затражити политички азил у Белгији.
Адвокат је навео да његов клијент, за којег Ројтерс наводи да још званично није виђен у Белгији, разматра тражење азила, али да није извесно да ће се то и десити.
"Још увек нисмо одлучили. Имамо пуно времена да одлучимо. Видећемо наредних недеља шта ћемо учинити", рекао је Бекерт.
Пуђдемон је пред новинарима изрекао да је део смењене каталонске владе у Брисел дошао на "неодређено време" и да не бежи од правде.
Ројтерс наводи да је овај адвокат, који се људским правима бави више од 40 година, изјавио да би за клијенте могао да прихвати друге каталонске лидере. Бекерт је казао да би његово искуство у борби против изручења Мадриду баскијских сепаратиста могло да буде корисно, иако нова правила ЕУ отежавају европским земљама могућност одбијања изручивања људи другим чланицама ЕУ када је у питању оно што Бекерт назива "политичким" оптужницама.
"Ја добро познајем начин на који Шпанци реагују. Познајем њихову психологију и њихов менталитет", тврди Бекерт.
Пуђдемонов адвокат је казао да је његов клијент у Белгију дошао пре свега зато што је Брисел "престоница Европе" и форум из којег је могуће обратити се свету.
Бекерт је упутио оптужбе на рачун Мадрида да злоупотребљава судске процесе у Шпанији зарад политичких циљева. Шпански уставни суд је блокирао декларацију о независности Каталоније, саопштила је портпаролка тог суда. Каталонски парламент је 27. октобра прогласио независност од Шпаније. Гласање о декларацији су бојкотовали посланици који подржавају останак унутар Шпаније. Као одговор, Рахојева влада у Мадриду је активирала члан 155 шпанског Устава којим се Каталонији одузимају сва аутономна права која је имала.
Прочитајте ОВДЕ све детаље о подигнутим оптужницама бог побуне, које је шпанско тужилаштво подигло против каталонских лидера!
Извор: Курир/Танјуг