Најновије

СТОЛТЕНБЕРГ: Сами одлучите о хуманитарном центру

Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг изјавио је да су односи НАТО-а и Србије веома добри, да Алијанса поштује одлуку Србије о војној неутралности, а да Србија сама треба да реши хоће ли дати дипломатски имунитет припадницима Руског хуманитарног центра у Нишу.

Столтенберг (Фото: Синхуа)

„Веома ценимо наше партнерство са Србијом и спремни смо да га унапређујемо кроз блиску сарадњу са српским властима. Биће ми веома драго да поздравим председника Вучића сутра у Седишту НАТО-а“, рекао је Столтенберг у интервјуу „Блицу“.
„Мислим да су садашњи односи веома добри. Обе стране имају прагматичан приступ односу. Доста практично сарађујемо“, рекао је Столтенберг, наводећи више примера сарадње Алијансе и Србије.
Он каже да је НАТО свестан значајне улоге Србије за стабилност у региону.
Сада се наша сарадња, истиче Столтенберг, шири са научног истраживања на спремност на реаговање у случају катастрофа, па све до учешћа у војним вежбама.
„Заједничке вежбе доприносе већој безбедности српских војника ангажованих у међународним мировним операцијама, вежбе цивила за реаговање у ванредним ситуацијама, попут оне која ће ускоро бити одржана у Србији, од непроцењиве су важности када држава мора да се ухвати у коштац с природним катастрофама“, навео је он.
Према његовим речима, све су то добре прилике да Србија покаже свету да знатно доприноси регионалној и међународној безбедности.
„У том смислу, захвалан сам што ће Србија сада дати допринос кроз обучавање ирачких војних медицинских стручњака у Србији, у оквиру НАТО програма за Ирак“, рекао је генерални секретар Алијансе.
Наводећи да је на Србији да одлучи о томе какву ће спољну и одбрамбену политику да води, Столтенберг каже да НАТО апсолутно поштује неутралност Србије и истиче да неутралност не искључује сарадњу и да је НАТО има са одређеним бројем неутралних држава, укључујући Шведску, Финску и Аустрију.
Када је реч о аспирацијама Србије ка ЕУ, он наглашава да је процес европских интеграција заснован на више принципа, који обухватају промовисање и очување демократских вредности, поштовање владавине права и добросуседске односе.
„Поштујемо суверенитет сваке државе у одлучивању о политичким и безбедносним аранжманима; од Русије очекујемо то исто. То је основни принцип европске безбедности на који смо се обавезали Завршним актом из Хелсинкија“, рекао је генерални секретар НАТО.
Он напомиње да је свако мешање у демократске процесе неприхватљиво.
„Људи у Србији и на Западном Балкану врло добро знају колико би било опасно када бисмо се вратили у време када су етнички сукоби били изнад добросуседских односа, а популистички слогани и реторика подривали изгледе за европске интеграције“, рекао је Столтенберг.
Само српски народ може да одреди свој пут, али њихова одлука, ма каква била, како је казао, мора бити заснована на чињеницама, а не на превазиђеним митовима и дезинформацијама.
Када је реч о Руском хуманитарном центри у Нишу, Столтенберг је рекао да о томе одлучује Србија.
„Србија сама треба да реши хоће ли дати дипломатски имунитет припадницима Руског хуманитарног центра у Нишу. То ће на крају бити искључиво одлука Србије“, нагласио је генерални секретар НАТО-а.
Хрвати на Србе шаљу тенкове и топове? Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Интервију са Јенсом Столтенбергом
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА