Коначна одлука о градским и евентуално парламентарним изборима биће, како је то најавио председник Александар Вучић, позната у суботу. Међутим, државни врх увелико размишља да уз те изборе, који ће највероватније бити на пролеће 2018. године, распише и референдум о промени Устава.
- Србија мора, због евроинтеграција, што пре да промени Устав. Државни врх је тога свестан и зато ће се сада концентрисати на то. С предлозима измена ће се убрзо кренути, у то ће бити укључен најшири круг људи, а нацрт измена биће и на јавној расправи. Свако ће, дакле, моћи да каже шта мисли о новинама у највишем државном акту - открива извор и додаје:
- Ипак, коначни суд даће грађани на референдуму, а процене су да би најбоље било да се за то гласа кад и за нову београдску власт и евентуално нови сазив парламента. У врху власти сматрају да је то најбоље решење, а уз то ће се и уштедети новац.
Бојан Клачар из Цесида каже да ће референдум о Уставу свакако бити неопходан, а да најаве да може бити спојен с гласањем на београдским изборима нису без основа јер су сличне изјаве долазиле из Министарства правде.
- Такав сценарио је могућ из два разлога. Прво, уставне промене у делу о правосуђу морају брзо да се спроведу због обавеза из Акционог плана за поглавље 23. А друго су практични разлози, који би довели до тога да излазност на референдум буде на пристојном нивоу, јер ће се спојити са занимљивом изборном трком - каже Клачар и додаје да би ипак било најбоље да уставни референдум буде одвојен од избора, јер се ради о различитим темама и различитим одлукама.
Такође, извор из врха власти открива да је СНС на корак од одлуке да, уз градске, распише и парламентарне изборе, те да су зато чак и радили истраживање ко би након тога био идеалан премијер, а једно од могућих решења је Јоргованка Табаковић.
- Она се уклапа у профил премијера каквог жели СНС. А да би то могла и да постане, говори и чињеница да јој баш следеће године истиче мандат на месту гувернера НБС - открива саговорник.
Табаковићева није желела да коментарише ове наводе, а аналитичар Драгомир Анђелковић оцењује да СНС „има доста добрих кандидата за ту позицију, међу којима је и актуелна гувернерка“.
Премијерка Ана Брнабић најавила је јуче могућност парламентарних избора, а као разлог за то навела је промену Устава. По њеном сценарију, прво би ишли парламентарни избори, па уставни референдум.
- Многи имају различите разлоге зашто би требало расписати ванредне изборе, али мени делује као важан разлог то што у оквиру поглавља 23 у приступању Србије ЕУ морамо да прођемо кроз промене Устава. Атмосфера у Скупштини је тренутно све само не конструктивна - рекла је Брнабићева.
Оценила је и да је важно да зато у Скупштини буду странке „које на најбољи начин одсликавају вољу грађана“:
- Нисам сигурна да је то у овом тренутку у Скупштини добро одсликано. Треба видети да ли је боља опција да се настави овако или да се пред уставне промене још једном провери воља грађана.
Реаговања
Нада Колунџија, ДС
То би била озбиљна подвала грађанима. На грађане би била пребачена одговорност за уставна решења у која не могу да имају увид јер још увек нема никаквог предлога.
Санда Рашковић Ивић, Народна странка
Ако Вучићу требају и парламентарни избори да би на кровној кампањи „покрио“ и београдску, онда предлажем да се ама баш све провери. Тада треба расписати и председничке и локалне изборе.
Борко Стефановић, Левица Србије
Референдум без дуже јавне расправе био би увођење напредњачког октроисаног Устава на мала врата и покушај да се лажном патриотском причом мобилишу бирачи СНС.
Прочитајте ОВДЕ завртеће вам се у глави од суме коју Србијагасу дугују државна предузећа.
Извор: Курир