Американци, између осталог, тај новац планирају да потроше на развој нове крстареће ракете ако, како наводе, Русија не престане да развија оружје којим се нарушава тај споразум. Војни експерти наводе да развијање „забрањених“ ракета није директно кршење споразума, али истовремено упозоравају да то може довести до раскида споразума и покренути нову трку у наоружању.
Амерички званичници тврде да они не желе да прекину тај споразум из периода Хладног рата, већ да натерају Русију да се њега придржава.
„Идеја је да се Русима пошаље порука да ће они платити војну цену за кршење тог споразума“, пише „Вашингтон пост“ позивајући се на своје изворе.
Руски стручњаци објашњавају да развијање таквих ракета не представља кршење Споразума, већ да Споразум забрањује тестирање таквих пројектила и њихову примену.
„У сваком случају, да би се развиле ракете средњег домета тј. направио прототип за серијску производњу, потребно је много милијарди долара. Формално, оно што се сада дешава није кршење Споразума. Тај споразум забрањује развијање и производњу, као и тестирање компоненти таквих система. Али још се није дошло до тог стадијума. То јест, на папиру можете да развијате шта год хоћете, да спремате документацију и тако даље, али док се не дође до практичних резултата, односно до прототипа, то се не сматра кршењем Споразума“, каже руски војни аналитичар Виктор Мураховски.
Руски званичници о овом питању имају јасан став и спреман одговор — Русија ће развити и увести у наоружање копнене ракете средњег домета ако се такве ракете појаве у арсеналу САД. Русија, како додају, за то има војно-техничке капацитете.
Руски војни аналитичари сматрају да одговор Москве, у случају да САД изађу из Споразума, треба да буде асиметричан. Он се, како кажу, може састојати у развоју нетрадиционалних носача нуклеарног оружја и стварању супермоћних бојевих глава.
Војни експерти наводе да би Русија за кратко време могла да направи копнену верзију крстареће ракете Икс-101, чији је домет преко 5 хиљада километара и која погађа циљ са не више од 15-20 метара одступања.
Осим тога, одговор на излазак САД из Споразума о РСМД могао би да буде и поновно стварање „невидљиве“ ракете 15Ж59 „Курир“. Реч је о јединственом совјетском пројекту, замрзнутом 1991. године.
„Курир“ је лака интерконтинентална балистичка ракета, њена дужина је свега 11,2 метра, а тежина 15 тона. Скромне димензије омогућавају лако и неприметно пребацивање у било коју тачку земље.
Та ракета је до почетка деведесетих неколико пута тестирана, а пројекат је отказан због споразума са САД о престанку развоја мобилних интерконтиненталних балистичких ракета лаке класе.
Руски стручњаци кажу да ако се Американци врате размештању балистичких ракета средњег домета у Европи то ће значити да ће америчким балистичким ракетама требати 7 до 10 минута да долете до руских стратешких објеката у европском делу земље.
Да би се направио баланс снага, Русији је довољно да постави такве ракете у Арктичком региону. У том случају, ракетама 15Ж59 „Курир“, које имају домет око 10.000 километара, биће потребно отприлике исто толико времена да стигну до америчких стратешких објеката.
Русија и САД се међусобно оптужују за кршење Споразума о ликвидацији ракета средњег и малог домета. Руски председник Владимир Путин је позвао Американце да покажу где то Русија тачно нарушава Споразум, али до данас америчка страна није изнела доказе.
С друге стране, Путин је указао на то да у Румунији постоје ракетни лансери који се могу користити не само као системи ракетне одбране, већ и системи „Тридент“ — ракете средњег домета, распоређене на мору, које се могу пребацити на копно и користити као копнене ракете средњег домета. То је, како је истакао Путин, директно кршење Споразума.
„Ако говоримо о америчким медијима и америчком Конгресу, они одавно, већ неколико година, оптужују Русију да наводно нарушава тај споразум. Али у оквиру саветодавног тела по том споразуму, које је састављено од руских и америчких представника, нема никаквих званичних притужби, нити су их они нама износили. То је парадокс. Председник Путин је недавно на Валдајском форуму јасно рекао да Русија ни на који начин не нарушава Споразум о ракетама средњег и малог домета, а да ће Русија одмах и истом мером одговорити ако САД једнострано желе да се повуку из Споразума“, рекао је Мураховски.
Подсетимо, Споразум о ликвидацији ракета средњег и малог домета између САД и СССР-а потписали су у Вашингтону лидери тих земаља Михаил Горбачов и Роналд Реган 1987, а на снагу је ступио у лето 1988.
Споразум забрањује странама да поседују балистичке копнене ракете и крстареће ракете са радијусом дејства од 500 до 5,5 хиљада километара. Тај документ су назвали „почетком краја Хладног рата“. Он не само да је ограничавао системе нуклеарних наоружања и уништавао две класе ракета одједном, већ је и смањио ризик од нуклеарног сукоба.
Прочитајте ОВДЕ савез које три државе је смртна казна за Вашингтон?
Извор: rs.sputniknews.com